Desítky sponzorů mají zájem adoptovat hroby významných osobností

Projekt adopce pražských hrobů pokračuje. V jeho rámci může kdokoli sponzorovat hrobové místo významné osobnosti, které nemá nájemce. Podobné pomníky často chátrají a jsou zanedbané. Adoptovat tak mohou lidé třeba náhrobek spisovatelky Elišky Krásnohorské nebo rodiny architekta Jana Kotěry. Do projektu se podle údajů Správy pražských hřbitovů už zapojilo několik desítek zájemců. Jde o jednotlivce i občanská sdružení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Urna s popelem předního člena Národního divadla, divadelního a filmového herce Karla Högra, byla uložena na Slavíně na pražském Vyšehradě | Foto: ČTK

„Zapojit se může prakticky kdokoli – fyzická i právnická osoba, která má zpravidla zájem o konkrétní hrob. Už se i stalo, že se přihlásil mecenáš, který nabídl obnos, a bylo mu jedno, na který hrob ho použijeme,“ říká Martin Červený, ředitel Správy pražských hřbitovů, která má projekt na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sponzorství hrobů natáčel redaktor Jan Charvát

Právě na správě hřbitovů je možné najít seznam hrobů významných osobností, které čekají na nového nájemce. Některé už svého sponzora získaly.

„Z těch nejznámějších jmen je to Erben, Kramerius, Karafiát, Vojan, Sabina, Mařák, Hnilička. Z méně známých například kuchařka Sandtnerová.“

Osobnost, jejíž hrob je opuštěný, může vyhledat na pražských hřbitovech kdokoli. Pak má ale povinnost stát se jeho patronem.

Význam osobnosti se určuje špatně, přiznává Martin Červený. Z pohledu zákona totiž není rozdíl mezi běžnými náhrobky a památníky mimořádných historických postav.

„Ono je to samozřejmě velmi sporné a pofiderní určovat význam toho kterého člověka, stanovovat hranici, kdo ještě je a není významný. My tam vkládáme jména, která jsou významná bez diskusí. Každý školák je zná z čítanek a učebnic dějepisu."

Prodané hroby na hřbitově na Vyšehradě | Foto: Petr Sehnoutka

Peníze na projekt zatím správa hřbitovů získává od individuálních dárců nebo občanských sdružení. Chce ale oslovit i komerční subjekty.

„V tuto chvíli bych pomalu ukončil fázi, kdy jsme byli spíše pasivní, kdy jsme zveřejňovali a čekali, kdo se přihlásí. V plánu máme cíleně oslovovat subjekty, které by mohly mít zájem. To znamená třeba firmy, jejíž zakladatelé odpočívají na našich hřbitovech a jejichž hroby jsou v dezolátním stavu,“ prozrazuje Červený.

Adopce hrobů se volně inspirovala podobným projektem v pražské zoologické zahradě. V jeho rámci mohou lidé přispívat zvířatům.

„Princip je každopádně stejný, tam ta inspirace byla. To byl ten prvotní impulz, když jsme viděli, že tímto způsobem lze poměrně úspěšně získávat prostředky. Pražské hřbitovy a hroby významných osobností mají velký potenciál v tom, aby se dostaly ze stavu, ve kterém jsou,“ dodává Červený.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme