Tři miliony lidí na internetu pomáhají hledat ztracené malajsijské letadlo

Už tři miliony lidí se na internetu zapojily do hledání ztraceného malajsijského letadla. Prohlížejí tisíce satelitních snímků, které zobrazují území o rozloze 24 tisíc kilometrů čtverečních. Zatím ale úspěšní nebyli. V práci pokračují také týmy 26 zemí. Po letounu s 239 lidmi na palubě marně pátrají už jedenáctý den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malajsijské aerolinky ztratily kontakt se svým letadlem, na palubě bylo 239 lidí | Zdroj: Reuters

Zdá se, že další stopu, která by mohla vyšetřování posunout, našlo thajské letectvo. Na svých radarech prý Thajci zachytili letadlo krátce poté, co přerušilo kontakt s pozemní kontrolou.

Snímky prý podporují teorii malajsijských vyšetřovatelů, že se stroj z původní dráhy odchýlil, a otočil se zpět k Malajskému poloostrovu. Thajské letectvo původně tvrdilo, že jeho radary nic nezachytily. Teď úřady prohlašují, že snímkům jen nevěnovaly pozornost.

Pátrá se i na indickém území

Vyšetřovatelé se přiklánějí k názoru, že mohlo jít o únos nebo jiný druh sabotáže. Potvrzuje to i výrok malajsijského ministra obrany Hišamudýna Husajna.

„Malajsijské aerolinie potvrdily, že čas, kdy byl odpojen komunikační systém letadla, se nedá určit přesně. Víme, že poslední data poslal v 1.37. Na vyšetřování to nic nemění a dál věříme, že někdo na palubě letadla systém úmyslně vypnul,“ řekl.

Vyšetřovatelé už určili dva směry, kterými se mohlo letadlo vydat - buď na sever, nebo na jih. Po zmizelém letadle pátrá už 26 zemí. Účastní se ho mimo jiné 20 námořních lodí Číny a Singapuru, několik letounů Spojených států a experti z Francie.

Zmizelý Boeing 777 s 239 lidmi na palubě odstartoval v pátek 7. března z Kuala Lumpuru a mířil do Pekingu. Dispečerům se ztratil z očí asi o tři čtvrtě hodiny později. Poté prý někdo vypnul komunikační systémy a stroj změnil kurz zpět přes Malajsii na západ. Vyšetřovatelé se domnívají, že letadlo poté letělo ještě téměř sedm hodin.

Pátrání se rozšířilo i na indické území. Kuala Lumpur žádá také sousední státy o všechny informace z radarů. Čína, která se do hledání v určených oblastech také aktivně zapojila, pečlivě prohledává nejen své území, a to i s pomocí 21 satelitních družic.

Satelitní snímky jsou poměrně citlivé materiály, a tak se objevují teorie, že některá země třeba i něco objevila, ale nechce to prozradit. Francouzský deník Le Monde k tomu napsal, že vedle klasických civilních radarů existují další, mnohem výkonnější technologie.

Podle listu třeba americké satelity, díky kterým získávají důležité informace tajné služby a armáda, tradičně fotí oblast, ve které se teď hledá ztracené letadlo. Jenže kdyby USA pomocí takových technologií něco našly a předaly o tom informace vyšetřovatelům, prozradily by Číně i dalším zemím v regionu, co všechno jsou schopny tajně zjistit.

Malajsie na ostatní země apeluje tím, že žádná vojenská tajemství nejsou dražší než životy lidí. Na druhé straně malajsijští vyšetřovatelé jsou na informace poměrně skoupí a spekuluje se, že ve skutečnosti mají víc vodítek, než veřejně říkají.

Pokračuje pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle s 239 lidmi na palubě, které se ztratilo z radarů v noci ze 7. na 8. března | Foto: ČTK

Kateřina Procházková, Tea Veseláková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme