Nejvyšší soud zrušil téměř 60 let starý rozsudek nad jihočeskou statkářkou

Nejvyšší soud zrušil téměř 60 let starý verdikt nad Marií Švejdovou, jihočeskou statkářkou odsouzenou v roce 1955 v politickém procesu. Její případ dostane na stůl státní zástupce, nejspíš stíhání zastaví. Soud tak vyhověl stížnosti, kterou ve prospěch Švejdové podala bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Statkářka žila v letech 1905 až 1989, po pádu komunismu ji justice rehabilitovala jen částečně.

Trestní oznámení na ženu vyloučenou ze zemědělského družstva podal místní národní výbor v Marčovicích na Strakonicku. Označil ji za ‚sabotérku národního hospodářství a rozvratnický element‘.

Údajně nechala jako samostatně hospodařící zemědělec ležet ladem asi pět hektarů půdy. Jindy prý urážela funkcionáře národního výboru i zemědělského družstva. Její dobytek se prý navíc opakovaně pásl na družstevních polích.

Jihočeské soudy v roce 1955 označily Švejdovou za zarputilou kulačku. Přestože byla vážně nemocná, poslaly ji na tři roky do vězení za sabotáž, útok proti skupinám obyvatelů, urážku veřejného činitele a poškozování družstevního majetku. Navíc ztratila majetek i občanská práva.

Zrušen trest za sabotáž

V roce 1990 Okresní soud ve Strakonicích zrušil trest za sabotáž, ponechal však zbytkový podmíněný trest za ostatní činy. Podle stížnosti pro porušení zákona i podle Nejvyššího soudu byl celý proces se Švejdovou veden z politických důvodů - jako součást boje za kolektivizaci zemědělství.

"Nebyla souzena a odsouzena za skutky, které spáchala, ale za svou příslušnost k určité třídě, kterou totalitní moc odsoudila k likvidaci," řekl advokát Švejdové Matúš Hanuliak. Podle něj nyní státní zastupitelství nemá jinou možnost, než řízení zastavit.

V roce 2009 proces se Švejdovou rekonstruovali studenti práv při festivalu Mene Tekel jako příklad zneužití justice proti ‚třídním nepřátelům‘.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme