Dřívější nástup jara je podle zemědělců ideální pro setí, obávají se ale sucha

Teplé a suché počasí je ideální pro jarní zemědělské práce, zemědělským plodinám ale příliš neprospívá. Zemědělci varují, že v případě, že nepřijde déšť, seli zbytečně. Nedostatek vláhy by totiž podle nich mohl zničit celou úrodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osázené pole | Foto: Public Domain Photos, Paolo Neo

„Vláhy je katastrofálně málo. Ale když se práší za sečkou, je to lepší pro osivo i úsporu nafty. Třeba u ječmene je lepší, když jde do suché půdy, on si na vláhu počká,“ popisuje Václav Sixl ze Zemědělského družstva Brloh na Českokrumlovsku.

Čekání na déšť ale podle zemědělců nesmí trvat moc dlouho. Sucho je totiž ideální pouze pro jarní práce a málo vláhy by mohlo zničit celou úrodu, tvrdí předseda Zemědělského družstva v Brlohu Václav Jungwirth.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké problémy přináší zemědělcům dřívější nástup jara, zjišťovala v zemědělském družstvu v Brlohu redaktorka Jitka Cibulová-Vokatá

„Pokud by vláha nepřišla, bude špatný růst, může dojít i k odumření klíčků a podobně. Dneska zakládáme odrůdu jařin a tam je začátek vývoje důležitý. Protože pokud je už rostlina vzešlá a roste dá se s tím už něco dělat z hlediska ochrany, výživy, podpory růstu a podobně. Ale musí ta rostlina nejdřív vzejít,“ vysvětluje.

Příroda to zemědělcům ale jen tak neulehčí. Paradoxně i dlouho očekávaný déšť může na poli udělat pěknou paseku.

„Kdyby přišlo velké množství srážek, dojde je slití půdy, udělá se nad tím škraloup a klíček má zase problém se dostat ven. Takže pořád se člověk něčeho bojí. Teď potřebujeme, aby nám zapršelo mírně,“ říká Václav Jungwirth.

Nedostatek obilí by mohl ohrozit také chovatele hovězího dobytka. Platí to i v případě brložského zemědělského družstva.

„Pro nás by byl hlavní problém, že by byl nedostatek krmení pro zvířata, zejména pro krávy. Protože my jsme zaměření na živočišnou výrobu a pěstujeme obiloviny hlavně pro krmné účely. Museli bychom je nakupovat a tam by pak byla velká ekonomická ztráta,“ upozorňuje.

Jestliže déšť pole nezavlaží v následujících týdnech, mohou letos zemědělci o úrodu úplně přijít. To by pro ně znamenalo několikamiliónové ztráty, které by citelně zasáhly jejich rozpočet.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme