Ukrajina chce Rusku zavést víza a vystoupit ze Společenství nezávislých států
Ukrajina plánuje zavést víza pro občany Ruské federace a vystoupit ze Společenství nezávislých států, které po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 spoluzakládala s Ruskem a Běloruskem. Kyjev tak reaguje na postupující ruskou anexi Krymu.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí dostalo pokyn, aby co nejrychleji připravilo zavedení vízové povinnosti s Ruskem. Oznámil to předseda Rady pro národní bezpečnost a obranu Andrej Parubij, dříve jeden z vůdců kyjevského Majdanu.
Ukrajina tím chce zamezit návštěvám ‘ruských turistů‘, tedy placených radikálních ruských skupin, které na východní Ukrajině provokují incidenty s cílem vyvolat intervenci ruské armády.
Kroky Moskvy ve vztahu k Ukrajině komentoval zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák
Kyjev také oznámil, že chce vystoupit ze Společenství nezávislých států, které sdružuje většinu bývalých sovětských republik, protože Společenství se podle nové vlády stalo nástrojem prosazování ruských zájmů.
Podle tiskových agentur, odvolávajících se na vysoce postaveného vládní představitele, Kyjev rovněž chystá plán stažení svých jednotek z Krymského poloostrova, který ovládlo Rusko. Prý chce požádat OSN, aby Krym vyhlásila za demilitarizovanou zónu.
Ukrajinské vojenské základny na Krymu mezitím obsazují ruská vojska a jednotky proruské krymské domobrany. Radikálně naladění účastníci proruského mítinku v Sevastopolu dnes vtrhli do štábu ukrajinského vojenského námořnictva v Sevastopolu a bez použití zbraní celý objekt zřejmě ovládli.
Demonstranti strhli zátarasy před ukrajinským štábem a pronikli dovnitř. Ukrajinští vojáci se jim nejprve postavili na odpor a došlo na pěstní potyčky, ale náporu později ustoupili - podle očitých svědků areál bez boje opustili.
Ukrajinská vlajka na stožáru před objektem byla stažena, místo ní se objevila vlajka ruská. Lidé stojící před areálem skandovali proruská hesla a zpívali ruskou hymnu.
Z rozhodnutí ukrajinského premiéra měla odcestovat na Krym vysoká vládní delegace, která měla zajistit, aby konflikt nepřerostl v ozbrojený střet. Krymské vedení ji však na poloostrov nepustilo.
Anexi Krymu posvětil ruský ústavní soud
Ruský ústavní soud doslova přes noc a bez veřejné rozpravy schválil dohodu o přistoupení Republiky Krym a města Sevastopolu k Ruské federaci. Daná smlouva podle něj odpovídá ruské ústavě.
Zítra by smlouvu měla ratifikovat dolní komora parlamentu a v pátek horní. Moskva už začala v duchu smlouvy jednat: Federální migrační služba na Krymu vydala první ruské pasy. Ruské občanství získají obyvatelé Krymu automaticky v průběhu měsíce. Pokud je nechtějí, musí to na úřadech odmítnout.