Češi se budou moci nechat operovat v zemích Evropské unie

Čeští pacienti budou moci využít takzvané přeshraniční nemocniční péče. Počítá s tím novela zákona o zdravotním pojištění, kterou schválil Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace uvolnění slzných kanálků a slzného vaku (zleva sálová sestra instrumentářka, primář ORL MUDr. Karel Pokorný, oftalmolog MUDr. Jiří Lochman) | Foto: Jana Davidová-Kracíková

Plánovanou operaci tak budou moci podstoupit Češi i v zahraničí. Zdravotní pojišťovna by v takovém případě hradila léčbu v českých cenách a její klienti by o ni nemuseli zvlášť žádat.

„Český zákon se přizpůsobil evropskému právu. Pacienti, kteří chtějí čerpat i plánovanou péči v zahraničí, tak můžou činit za stejných podmínek, jako kdyby péči čerpali doma, takže jim to pojišťovna uhradí,“ vysvětlil právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ve vysílání Radiožurnálu byl Ondřej Dostál, právník Platformy zdravotních pojištěnců

Podle něj možnost zahraniční péče využijí hlavně pacienti žijící v příhraničních regionech, kteří mají zahraniční nemocnici blíže než tu českou. Dále pak pacienti, kteří dlouho čekají na potřebnou operaci a české nemocnice je stále odmítají z kapacitních důvodů.

Zároveň díky novému zákonu vznikne možnost nadstandardů. „Je možné, aby pacient vycestoval do zahraničí. Případnou vyšší cenu na nějakém prestižním pracovišti by z části zaplatil sám a zdravotní pojišťovna by jí uhradila do takové výše, do jaké by ji uhradila v České republice. Svým způsobem se v zahraničí realizuje nadstandard. Ta možnost kombinovat vlastní peníze s penězi pojišťovny,“ dodal Dostál.

Vladimír Kroc, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme