Stavba třídírny odpadu a kompostárny v Satalicích se zatím odkládá

Na kraji Satalic je v provozu nový sběrný dvůr. Nedaleko měla vyrůst také třídírna odpadu s kompostárnou. V plánu byl i sklad nebezpečného odpadu. Firma Ipodec, která vlastní pozemky, svůj záměr na stavbu areálu stáhla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sběrný dvůr | Foto: Jakub Liška

Sběrný dvůr v Satalicích slouží místním obyvatelům z nedalekých rodinných domů.

„Původní stavební povolení je na tuto budovu, kde by mělo probíhat třídění odpadu, sběrný dvůr a sklad techniky.“

„To, co bylo v záměru, o kterém jsme se dozvěděli, bylo naplánováno na tomto pozemku. Záměr je ovšem stažen a v tuto chvíli nám tvrdí i společnost Ipodec, že by se tam všechno nevešlo a že ve studii byla chyba,“ vysvětluje nezávislá místostarostka za STAN Milada Voborská.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projekt třídírny odpadu a kompostárny v pražských Satalicích se zajímal Jan Charvát

„Podle záměru tady měla být i linka MBÚ, což je na výrobu alternativních paliv, potom třídírna odpadu, drtička, štěpkovače a další věci na zpracování odpadu, v podstatě komplexní zpracování tuhého komunálního odpadu,“ popisuje místostarostka, co mělo v areálu kompostárny být.

Firma Ipodec ale svůj projekt odložila. „Po zhodnocení situace jsem se rozhodl, že nedáme souhlasné stanovisko. Je pravda, že i žadatel svoji žádost stáhnul, nicméně jednoznačně deklaruji, že jsme se záměrem nesouhlasili,“ potvrdil náměstek pražského primátora pro životní prostředí Jiří Nouza z TOP 09.

Zápach a problémy v dopravě

Společnost Ipodec se Českému rozhlasu podařilo kontaktovat, k problému se ale nechtěla vyjádřit. Místní obyvatelé o zřízení kompostárny vědí. Bojí se třeba dopravních komplikací.

„Bydlím kousek vedle toho, takže by se mi to nelíbilo. Páchlo by to. Komíny JZD jsou tam 30 let, tak vím, jaké to je, a odpad bude něco podobného, takže raději ne,“ svěřil se jeden z občanů Satalic.

„Pracuji tady na střední škole a chodí tu hodně studentů, takže hlavně kvůli dopravě by to nebyl zrovna dobrý nápad,“ dodala oslovená žena.

Jak dodává Jiří Nouza, zatím neví o tom, že by podobný areál chtěla firma vybudovat jinde v Praze. „Můžeme se to dozvědět až teprve ve chvíli, kdy by ten, kdo by to chtěl udělat, dal žádost do systému, který sleduje žádosti podle zákona, a pak bychom se to dozvěděli. V tuto chvíli takovou informaci nemáme.“

Simona Bartošová, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme