Počet nákupů a prodejů firem v Česku loni vzrostl o polovinu

Češi měli loni velkou chuť nakupovat podíly ve firmách. Z pohledu celkového objemu obchodů byli dokonce úspěšnější než byznysmeni z Polska a Turecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makléř v Lisabonu sleduje vývoj portugalských dluhopisů | Zdroj: ČTK

Celkový objem transakcí podle odhadů poradenské společnosti EY na českém trhu vzrostl meziročně o 21 procent na více než 10 miliard dolarů. Výše transakcí se tak zvýšila třetí rok po sobě.

Vzrostl i počet prodejů a nákupů firem. Loni na zhruba 230, což je o polovinu víc než v předchozím roce. Češi byli podle firmy EY nejaktivnějšími investory v regionu střední a východní Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na trh fúzí a akvizic se soustředil Jan Beneš

Svědčí to o tom, že majitelé zdejších společností postupně překonávají dopady recese, která byla nejenom v Česku, ale i v některých ekonomicky silných evropských zemích. Nebojí se investovat a snadněji vyhledávají kapitál.

Nejlepší výsledek za minulá léta

Český trh fúzí a akvizic tak loni dosáhl nejlepšího výsledku za posledních šest let. Nejvíce investory lákaly firmy, které působí v oblasti nemovitostí, služeb a ve výrobě.

Nejviditelnější byly loni dva obchody. Jednak prodej části české Telefóniky. Dvoutřetinový podíl do španělské mateřské společnosti koupila finanční skupina PPF, kterou vlastní miliardář Petr Kellner.

Druhým obřím obchodem byl přesun Neg4Gas od německé energetické firmy RWE do skupiny fondů vedených Allianz. Atraktivní byly oproti minulosti také informační technologie a chemický průmysl.

Zajímavý je i podíl českých byznysmenů na všech loňských transakcích v Česku. Zdejší společnosti ovládly hned deset největších obchodů.

Podle deníku E15, který už dříve zveřejnil statistiky agentury Mergermarket, jasně vévodí celkovému počtu transakcí. A to více než z poloviny.

Nákup a prodej firem v roce 2013 - deset největších zveřejněných transakcí | Foto: ČTK

mkp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme