Špatné počasí komplikuje pátrání po ztraceném malajsijském letadle

Špatné počasí a silné mořské proudy komplikují hledání možných částí zmizelého letadla malajsijských aerolinií. Místo v Indickém oceánu, kde podle satelitních fotografií dvě trosky z Boeingu mohou ležet, je vzdálené asi 2500 kilometrů od pevniny a těžko dostupné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářky sledují tiskovou konferenci malajsijského ministra dopravy o pátrání po stroji | Zdroj: Reuters

„Dnes jsem od odborníků zjišťoval, jaká zařízení by nám pomohla při hledání černé skříňky,“ řekl malajsijský ministr obrany.

„Francouzští technici používali při pátrání po ztraceném letadle v Atlantiku speciální techniku, kterou teď zvažujeme zajistit i my."

Vyšetřovatelé mají podezření, že let 370, který krátce po půlnoci 8. března odstartoval z Kuala Lumpuru do Pekingu, byl úmyslně odkloněn tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy.

S pátráním po možných zbytcích Boeingu 777 pomáhá Kuala Lumpuru 26 zemí, včetně Francie. Ta má zkušenosti s hledáním černé skříňky letadla Air France 447, které se zřítilo v Atlantiku před 5 lety.

Pátrací práce komplikuje malajsijským i zahraničním týmům ale špatné počasí, které oblast postihlo.

Těžko dostupná oblast

Silný vítr a vodní proudy navíc mohly možné části letadla dávno odnést jinam. Oblast v Indickém oceánu je podle odborníků jednou z těžko dostupných.

Pátrací týmy pod vedením Austrálie se tak zatím marně snaží najít dva objekty, které se objevily na satelitních snímcích.

"Mohl to být klidně kontejner spadlý z lodi, zatím nevíme. Ale uděláme všechno proto, abychom zjistili, co se skutečně stalo- už kvůli těm lidem, kteří měli na palubě své příbuzné, známé nebo přátele," prohlásil australský premiér Tony Abbot.

Po letounu už pátrá 18 lodí a přes 30 letadel. Právě ta ale mají problémy s prohledáváním jihu Indického oceánu, ať už kvůli mrakům nebo velké vzdálenosti od pobřeží. Vždy po několika hodinách musí letouny pátrání ukončit a letět dotankovat palivo na vzdálenou pevninu.

Oblast hledání trosek letadla malajsijských aerolinií, australský satelit zaznamenal dva objekty v moři, které mohou být části Boeingu | Foto: Reuters

Navíc je oblast jihu Indického oceánu je známá silnými podmořskými proudy, v kterých se ztrácí množství odpadu plujícího v moři.

Právě mezi tímto odpadem pak může být obtížné zbytky letadla najít. Své hraje i hloubka oceánu, která zde dosahuje 4 až 6 kilometrů.

Indie dnes překvapivě zamítla žádost Číny prohledat oblast Andamanského moře. Tvrdí, že by za prohledáváním mohla být špionáž čínské armády.

Do oblasti Andamanských a Nikobarských ostrovů tedy odmítla lodě čínské armády pustit.

Do oblasti už vyslala 4 válečné a 3 vojenské lodě a nepovažují tedy za potřebné tam ještě vpouštět Číňany.

Po zmizelém Boeingu pátrá i letoun australského vojenského letectva P3 Orion | Foto: Reuters

Pokračuje pátrání po zmizelém letadle společnosti Malaysia Airlines | Foto: ČTK

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme