Loni zemřelo více lidí, než se narodilo. Cizinci navíc o Česko ztrácí zájem

Počet obyvatel České republiky poprvé po deseti letech klesl. Na konci roku 2013 žilo v zemi 10 521 400 lidí, což je o 3 700 méně než o rok dříve. Úmrtnost byla vyšší než porodnost, poprvé od roku 2001 se navíc z republiky více lidí vystěhovalo, než kolik v ní našlo nový domov. Informace přinesl Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozeně

Novorozeně | Foto: Fotobanka stock.xchng

Češi začali podle dosavadních statistik pomalu vymírat. Počet zemřelých loni v meziročním srovnání stoupl o téměř tisíc na 109 200 lidí. Na svět přišlo 106 800 dětí, přičemž v roce 2012 jich bylo o 1800 více.

„Důležitým momentem je opětovný návrat do stavu přirozeného úbytku, tedy toho období, kdy počet zemřelých převyšuje počet narozených. Ta situace zde byla již v 90. letech, od roku 1994 až do roku 2005, kdy byla zapříčiněna tím, že ženy odkládaly narození dětí, a tedy narozených bylo méně,“ vysvětluje demografka Českého statistického úřadu Michaela Němečková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Statistiky za rok 2013 přiblížil demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

V posledních dvou letech připadá na jednu ženu průměrně 1,45 dítěte. Narozených dětí ubývá už od roku 2009, podle prognóz prý v řádu několika let klesne jejich počet pod sto tisíc.

Nejčastěji loni rodily ženy ve věku 29 až 31 let. Průměrný věk matek se opět mírně zvýšil, a to na 29,9 roku. 45 procent narozených dětí bylo nemanželských.

„Ubývá nám potenciálních matek a přibývá nám lidí ve vyšším věku. To znamená, že téměř jistě poroste počet zemřelých, i když úmrtnostní poměry by se měly dále zlepšovat. Zároveň i když nám poroste třeba mírně plodnost, tak počet narozených dětí se bude zmenšovat, protože bude méně nositelek života,“ shrnuje demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Nejméně sňatků od roku 1918

„Nejsilnější ročníky žen, které se narodily v 70. letech, již vlastně pomalu opouštějí reprodukční období a naopak ve věku nejvyšší plodnosti jsou generace z 80. let, které jsou daleko méně početné, a generace 90. let jsou samozřejmě ještě méně početnější,“ potvrzuje Němečková. Nárůst počtu narozených dětí je prý možné očekávat asi až kolem roku 2030.

Vliv na reprodukční chování žen mají podle Němečkové zejména dlouhodobé možnosti sladění pracovního a soukromého života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zejména o porodnosti mluvila demografka Českého statistického úřadu Michaela Němečková

Po roční stagnaci se nezvýšil ani zájem Čechů o sňatky. Podle statistiků se dokonce loni uzavřelo nejméně manželství od roku 1918. V roce 2013 si „ano“ řeklo 43 500 párů, o rok dříve jich bylo o 1700 více.

Naproti tomu se v porovnání s rokem 2012 zvýšil o 1500 počet manželství, která úřady rozvedly. Nejčastěji se rozváděli lidé po čtyřech až šesti letech manželství, v průměru trvalo rozvedené manželství 13 let. Celkem se rozvedlo téměř 28 tisíc párů.

V posledních letech zároveň ubývá cizinců, kteří stojí o život v České republice. Loni se přistěhovalo 29 600 lidí, což je o 700 méně než v roce 2012. Do Česka směřovali zejména občané Slovenska, Ukrajiny a Ruska.

„Migračně ztrácíme. To je určité překvapení. Nevím, jak si to vysvětlit. Zřejmě je to obrat. Je to zkrátka jeden z indikátorů ekonomické situace u nás,“ říká Kučera s tím, že může jít jen o výkyv. Podle Němečkové je na vině zejména zpřísnění podmínek vstupu na pracovní trh.

Republiku naproti tomu opustilo 30 900 obyvatel, což je o téměř 11 tisíc více než v předchozím roce. Odcházeli zejména Ukrajinci, Češi a Rusové.

ČSÚ: Počet obyvatel ČR loni po deseti letech klesl | Foto: ČTK

ČTK, Alžběta Havlová, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme