Zaměstnanci Příbramské uzeniny tři měsíce nedostali mzdy. Úřad práce očekává nápor

Úředníci příbramského úřadu práce očekávají v těchto dnech hlavní nápor lidí ze zkrachovalé Příbramské uzeniny. Jsou to totiž právě 3 měsíce, co nedostali mzdy. Podle úředníků proto dnes nebo po víkendu stovky lidí ukončí svůj pracovní poměr v masně a přihlásí se na úřad práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzenina - párky | Foto: Ladislav Bába

„Nikdo s nimi nekomunikuje, neřeknou jim, že fabrika skončila, aby si došli na úřad práce, kde jim vyplatí trojnásobek. Takže teď budou ukončovat sami o své vůli,“ popisuje situaci v Příbramské uzenině Josef Vomáčka, který v podniku před nějakou dobou pracoval.

Celý příběh prý sleduje s těžkým srdcem. Mezi více než 350 zaměstnanci má řadu známých, kteří jsou teď bez peněz a ve velmi těžké situaci. „Máte nastavené nájmy, půjčky a najednou vám přestanou chodit peníze. Tak jste v problémech,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úředníci příbramského úřadu práce hlavní nápor lidí ze zkrachovalé Příbramské uzeniny. Natáčel tam redaktor Petr Kološ

V problémech jsou ale i věřitelé Příbramské uzeniny. Například zemědělci, dodavatelé koření, obalů i přepravních služeb. Dluhy společnosti podle kvalifikovaných odhadů dosahují téměř 300 milionů korun.

„Konkursní správkyně musí všechny pohledávky projít, musí je zkontrolovat, jestli jsou oprávněné. To ji nějakou dobu zabere. Až to dá dohromady, svolá věřitelský výbor, který se bude muset dohodnout, co s tím,“ naznačuje postup Vomáčka.

Český rozhlas kvůli budoucnosti Příbramské uzeniny oslovil i její konkursní správkyni Moniku Cihelkovou, ta ale nereagovala. Podle zaměstnanců nekomunikuje ani s nimi. Posteskla si i ředitelka příbramského úřadu práce Renata Malichová.

Podnik nespolupracuje, stěžují si z úřadu práce

„Nemáme úplné informace od podniku, nespolupracuje s námi tak, jak bychom si představovali,“ naznačuje.

Informace o budoucnosti Příbramské uzeniny Malichová nemá. Josef Vomáčka, který v podniku pracoval a zná souvislosti, si myslí, že výroba se posléze rozjede.

„Možná to bude v omezené části, možná bez porážky. Ale ten, kdo bude chtít pokračovat v provozu dál, musí se domluvit a musí se zainvestovat 20 či 30 milionů. Fabrika potřebuje rozjet s tím, že se nakoupí zvířata. Potom je otázkou, jestli věřitelský výbor bude chtít investovat do toho peníze,“ míní.

I kdyby se předpoklady bývalého finančního ředitele dříve nebo později naplnily, aktuální situace je pro řadu lidí opravdu náročná. I proto by si nejen Josef Vomáčka přál, aby se konkursní správkyně dostala k majetku těch, kdo za situaci nesou odpovědnost.

„Když společnost prosperuje, ať má majitel mercedes nebo helikoptéru. Ale ve chvíli, kdy neplatí státu, neplatí zaměstnancům a neplatí ani odvody, musí nést konkrétní odpovědnost. A to třeba až potud, kdy řekne: bohužel i já jsem dopadl špatně a nemám kde bydlet,“ míní Vomáčka.

Majitelem příbramské uzeniny je Zdeněk Mezera. Byl spojem s kauzou kolem bývalého velkouzenáře a fotbalového bosse Františka Chvalovského. Mezera byl v červnu 2011 odsouzený za podvodné miliardové úvěry. Na čin se ale vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause z ledna 2013, takže do vězení nastoupit nemusel.

Majetkové vztahy kolem Příbramské uzeniny jsou propletencem půjček, zástav a následných prodejů půjček. Někteří komentátoři naznačují, že konkursní správkyně to bude mít velmi náročné.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme