Kanada 2:0 Česko

Někteří obyvatelé Lázní Bohdaneč a okolí protestují proti plánované těžbě písku

Jednání zastupitelstva Lázní Bohdaneč o změně územního plánu kvůli plánované těžbě písku v katastru obce sledovaly dvě stovky lidí. Pískalo se i tleskalo a situaci musela dokonce uklidňovat městská policie. Těžba písku se nelíbí hlavně lidem z okolních obcí, je by totiž případně zasáhla nejvíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalou pískovnu chce stavebník Luboš Pitter zasypat sutí a zeminou | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Nejdřív se schvaluje prověření, jestli je to tam vůbec možné udělat,“ přibližoval postup úřadu zastupitel za Nestraníky Zdeněk Makovský.

Ložiska štěrkopísku v lokalitě Čertoříšský chce vytěžit betonárka DITON, které dochází zásoby písku v Čeperce. Vlastní tam už několik pozemků, na kterých mohla podle starého územního plánu začít těžit prakticky okamžitě. Nový územní plán zatím těžbu nedovoluje, přesto je lokalita vedená jako rezerva pro těžbu.

„Co tady tomu regionu můžeme přinést? Vytvoříme pracovní místa, nesmějte se, to je holý fakt. Když vytvoříme pískovnu, zaměstnáme tam zhruba 20 lidí. Následná rekreace přinese další nabalení podnikatelských aktivit,“ vysvětloval shromážděným jednatel společnosti DITON Pavel Ouroda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bouřlivé jednání sledovala i reportérka Iveta Záleská

Po vytěžení písku má vzniknout jezero, firma tam slibuje vybudovat kemp.

Lidem se ale nelíbí, že se kvůli těžbě zvýší objem nákladní dopravy i prašnost. Několik domů by se také ocitlo v těsné blízkosti vody – v Černé u Bohdanče, Žvanicích a Dědku totiž v několika uplynulých letech vyrostla nová satelitní městečka.

„Stěhoval jsem se v srpnu loňského roku. Ptal jsem se, dokonce i naší starostky v Černé. Neřekla mi, ačkoliv si myslím, že už musela vědět, že tam minimálně to nevýhradní ložisko je a že se tam někdy těžit bude. Nikdo mi o tom neřekl,“ posteskl si Jan Horňák, který bydlí v Černé u Bohdanče.

Uskuteční se referendum

Přál by si, aby se v lokalitě Čertoříšský vůbec netěžilo. Ne všichni jsou proti. „Jsou mezi námi i lidé, kteří pískovnu chtějí. Já osobně nemám nic proti tomu, že se budu moci chodit koupat za barákem,“ hájil záměr Aleš Kořínek z Lázní Bohdaneč.

Zastupitelé nakonec odsouhlasili, že uspořádají v této věci místí referendum. Hrozí ale, že firma DITON výsledky napadne, pokud město nenechá prověřit, jestli by se vůbec těžit mohlo.

„Už je tam schválená rezerva pro těžbu, zastupitelstvo nám dále schválilo pořízení územní změny, čili my jsme do toho logicky investovali – není pravda, že to platilo město. Platili jsme to my a nebyly to malé peníze,“ dodal Ouroda.

Místní referendum by se mohlo uskutečnit v termínu voleb do Evropského parlamentu, tedy na konci května.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme