Zchátralou Ostravici-Textilii podpoří nové placky s logem módního domu

Boj za záchranu Ostravice-Textilie se přesunul z advokátních kanceláří na klopy kabátů. Aktivisté z petičního výboru vymysleli nový způsob, jak podpořit chátrající památku, která stojí v samém srdci Ostravy. Od pátku rozdávají vlastnoručně vyrobené připínací placky s logem proslulého módního domu. K dostání jsou v ostravském antikvariátu Fiducia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě odstartovala petiční akce za záchranu tří historických budov, mezi které patří i bývalý módní dům Ostravica-Textilia v centru města. | Zdroj: ČTK

„Rozhodli jsme se, že je budeme dávat zadarmo každému, kdo chce podpořit tenhle krásný barák,“ říká antikvářka Ilona Rozehnalová, která má sama na bundě připnutou placku s nápisem Ostravica-Textilia.

Aktivisté plánují vyrobit a rozdat až dva tisíce těchto placek. „Má to sloužit k ukázání veřejné podpory, aby magistrát pokračoval dál v tlaku na majitele nemovitostí,“ vysvětluje smysl akce její organizátor Lukáš Černohorský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za chátrající památku v centru Ostravy se postavila skupinka aktivistů. Jak, to zjišťovala reportérka Kateřina Daňková

Podle něj totiž někdejší perla Ostravy čím dál víc doplácí na laxní přístup firmy Amadeus Real, která chráněný komplex vlastní.

Aktuální posudek už mluví o havarijním stavu. Do případu se proto vložil také zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

„Chceme tímto šetřením dosáhnout toho, aby úřady velmi důsledně vymáhaly od vlastníka plnění jeho povinností a koneckonců aby také vlastník pochopil, že vlastnictví zavazuje podle naší Ústavy a že je povinen se o památku řádně starat,“ zdůrazňuje Křeček.

Tlak města, petičníků i kanceláře ombudsmana je už ale možná zbytečný. V Ostravě se totiž nahlas mluví o tom, že developer některé z budov Ostravice prodal. Informace ale realitní agentura zatím nepotvrdila.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme