Biatlonistku Soukalovou zradila ve stíhačce střelba, 4. místo ve SP udržela o 9 bodů

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila ve stíhacím závodě Světového poháru v Oslu 14. příčku. I přesto ale před nedělním závěrečným závodem s hromadným startem čtvrtou pozici v celkovém hodnocení udržela. První místo vybojovala Slovenka Anastasia Kuzminová.

Gabriela Soukalová při nabíjení zbraně

Gabriela Soukalová při nabíjení zbraně | Zdroj: ČTK

Další česká biatlonistka na startu Veronika Vítková minula čtyři terče a dojela šestadvacátá, Jitka Landová absolvovala devět trestných kol a skončila na 47. místě.

Ani Soukalové se nedařilo ve střelbě, během závodu musela na šest trestných kol. Na úvodních dvou položkách vleže musela shodně na dvě trestná kola, po jednom terči pak minula také vestoje.

00:00 / 00:00

rozhovor s biatlonistkou Gabrielou Soukalovou ve finále SP v Oslu

„Tahle střelnice mi vůbec nesedí. Nikdy jsem tu nezastřílela čistě až včera ve sprintu, ale jinak stíhačka mi tu nikdy nešla. Nevím, čím to je. Asi bych si tady měla udělat před sezonou soustředění, abych se to tu naučila,“ přiznala po závodě.

„Snažila jsem se pro to udělat maximum. Bohužel jsem se divákům za fandění dobrým výsledkem neodvděčila a to mě nejvíc mrzí. Ale nakonec jsem byla moc ráda, že jsem v cílové rovince porazila Rusku,“ říkala Soukalová a dodala:

„Byl totiž hrozný pocit, když jsem jela do posledního kola s číslem pět a viděla jsem, jak mě předjížděla padesát osmička (rozesměje se a pokračuje). Říkala jsem si, že je to trapný (smích). Představila jsem si, jak na střelnici stojí trenér a je ze mě nešťastný. Litovala jsem ho.“

Tří trestných kol Domračevové Kuzminová využila

Na třetí střelbě poprvé chybovala vedoucí Běloruska Darja Domračevová, která první místo uhájila i přesto, že musela absolvovat tři trestná kola. Na závěrečné položce ale trojnásobná olympijská vítězka ze Soči znovu udělala tři chyby a otevřela tak cestu k triumfu Kuzminové.

Slovenská biatlonistka, která na letošních zimních olympijských hrách vybojovala zlatou medaili ve sprintu, udělala ve stíhacím závodě jen dvě chyby a zvítězila o 41,8 sekundy před domácí Norkou Torou Bergerovou.

Soukalová vs. Viluchinová

Třetí skončila s odstupem 54 sekund Ruska Olga Viluchinová, která nyní v celkovém hodnocení SP ztrácí na čtvrtou Soukalovou před posledním závodem s hromadným startem devět bodů.

„Popravdě si nevěřím, protože zítra to bude její závod. Viluchinová se tu se střelnicí hodně kamarádí. Navíc má stabilní střelbu a málokdy se stane, že by chybovala, což se o mě moc říct nedá. Přitom na tom teď není ani běžecky vůbec špatně. Chytá prostě ke konci sezony formu. Na rozdíl ode mě. Moje výkonnost má sestupnou tendenci. Ale uvidíme, je to biatlon a třeba se mi tu příště zrovna zadaří.“

Závody SP v biatlonu v Oslu:

Ženy - stíhací závod 10 km: 1. Kuzminová (SR) 30:29,1 (2 tr. okruhy), 2. Bergerová (Nor.) -41,8 (4), 3. Viluchinová (Rus.) -54,0 (2), 4. Mäkäräinenová (Fin.) -58,4 (2), 5. Domračevová (Běl.) -58,7 (6), 6. Dunkleeová (USA) -1:03,4 (2), 7. Dorinová Habertová (Fr.) -1:06,9 (2), 8. Vita Semerenková (Ukr.) -1:16,5 (1), 9. Flatlandová -1:16,6 (3), 10. Hornová (obě Nor.) -1:18,0 (3), ...14. Soukalová -2:10,9 (6), 26. Vítková -3:00,5 (4), 47. Landová (všechny ČR) -5:33,9 (9).

Konečné pořadí stíhačky (po 8 závodech): 1. Mäkäräinenová 350 b., 2. Bergerová 319, 3. Domračevová 296, 4. Viluchinová 241, 5. Eckhoffová (Nor.) 236, 6. Valj Semerenková (Ukr.) 233, 7. Vítková 216, ...10. Soukalová 203, 60. Puskarčíková (ČR) 22, 76. Landová 4.

Průběžné pořadí (po 21 z 22 závodů): 1. Mäkäräinenová 842, 2. Bergerová 832, 3. Domračevová 750, 4. Soukalová 589, 5. Viluchinová 580, 6. Eckhoffová 548, ...9. Vítková 522, 66. Puskarčíková 42, 77. Landová 26, 81. Tomešová (ČR) 21.

Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít