Za smrt několika desítek lidí v Guineji může údajně nebezpečný virus ebola

Až 59 mrtvých si zatím v západoafrické Guineji vyžádala epidemie krvácivého horečnatého onemocnění. Jeho původ byl dosud záhadou, testy však nyní ukazují, že nákazu způsobuje nebezpečný virus ebola. Oznámila to dnes tamní vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebola | Foto: public domain, CDC/PHIL

První případ nákazy se v Guineji objevil 9. února. Onemocnění se od té doby objevilo ve třech městech na jihovýchodě země a v metropoli Konakry. Úřady dosud o původu šířící se krvácivé horečky neinformovaly.

První výsledky diagnostických testů ve francouzském Lyonu však podle šéfa oddělení předcházení epidemiím na guinejském ministerstvu zdravotnictví ukázaly, že původcem nákazy je ebola.

Zdravotníci zatím zaznamenali 80 podezřelých případů, přičemž 59 nakažených zemřelo. Sakoba Kéita však upozornil, že ne všechny případy musí mít nutně původ v ebole. V některých případech může prý jít třeba o vážnou formu úplavice.

Ebola - grafický profil nakažlivé nemoci - mapka a ilustrační schéma | Foto: ČTK

Ebola je velmi nakažlivý virus, způsobuje hemoragickou horečku a smrt u až 90 procent nakažených. Není proti němu známá protilátka.

Mezi primáty a také mezi lidmi se šíří přímým kontaktem, například krví a tělesnými sekrety, ale také sexuálním stykem či kontaktem s ostatky zemřelého.

Podle činitelů Světové zdravotnické organizace hlásily případy onemocnění s podobnými symptomy, včetně horečky, průjmu, zvracení a krvácení, také lidé v oblasti Sierra Leone nedaleko hranice s Guineou.

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme