Rusko přebírá úřady na Krymu. Podle NATO je schopno vniknout i do Podněstří

Rusko přebírá fungování státní správy na Krymském poloostrově. Bude mít pod kontrolou všechny úřady. Pokračuje také zabírání vojenských základen, ruská vlajka vlaje nad 190 základnami. Rusko postupně přebírá i kontrolu nad ukrajinskými loděmi. Podle Severoatlantické aliance navíc shromažďuje svá vojska poblíž hranic a mohla by projít až do Podněstří. Moskva informaci popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž s ruskou vlakou v Sevastopolu | Foto: ČTK/AP, Andrew Lubimov

Prezident Vladimir Putin nařídil vládě, aby do 29. března vytvořila v Republice Krym a městě Sevastopolu místní pobočky všech federálních úřadů a urychleně zajistila normální provoz a fungování dvou nových subjektů Ruské federace.

Jde především o policii – úřadovny Federální bezpečnostní služby (FSB), vězeňskou službu, daňové a finanční úřady, útvary ministerstva pro mimořádné situace a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V mořské zátoce u Sevastopolu natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Polák

Od pondělí se také na poloostrově začne platit rublem, v přechodném období zůstane v oběhu i ukrajinská hřivna.

Pokračuje také přebírání základen a zařízení ukrajinské armády. Podle posledních informací vlaje ruská vlajka nad 190 takovými základnami.

V sevastopolském přístavu už navíc plují lodě pod ruskými vlajkami. Ukrajinská vojenská plavidla se postupně vzdávají. Vzdorovat přestala už i vlajková loď ukrajinského námořnictva Slavutič.

Z žádné vojenské základny na Krymu už nezazní ukrajinská hymna. Rusko je ovládlo

Číst článek

Moskva dnes také popřela informace, že stahuje vojska k ukrajinské hranici, podle náměstka ministra obrany Anatolije Antonova v minulých týdnech navštívilo pohraniční oblasti celkem sedm týmů západních inspektorů:

„Inspektoři měli možnost mluvit s veliteli, pořizovat fotografie, a sledovat pohyb jednotek. Nakonec konstatovali, že armáda žádné neohlášené nebo podezřelé operace neprovádí.“

Podle vrchního velitele sil Severoatlantické aliance v Evropě Philip Breedlova ale ruská armáda disponuje u východních hranic Ukrajiny značnou silou a dokázala by se dostat i do moldavského separatistického Podněstří. Podle jeho názoru teď Rusko v souvislosti s Krymem postupuje spíše jako protivník než jako partner.

Proruské separatistické Podněstří se po krátké válce v roce 1992 za podpory Moskvy odtrhlo od Moldavska, jeho nezávislost ale dosud žádný stát neuznal. Rusko má v tomto regionu své vojáky.

Po anexi Krymu ucítili představitelé Podněstří příležitost následovat příkladu černomořského poloostrova. Šéf podněsterského parlamentu minulý týden ruské poslance požádal o připojení k Rusku.

Poloostrov Krym - grafický profil se základními údaji | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme