Každý fanoušek bude mít unikátní kód, plánuje Pelta. Utkání Sparty s Baníkem by v poločase utnul

Jestli někdo podlehl dojmu, že se na fotbal chodí lidé v Česku už jen koukat, fandit mu a bavit se jím, pak ho duel Baníku Ostrava s pražskou Spartou rychle vyvedl z omylu. Násilnosti ze stran příznivců obou klubů ho na dlouhou dobu přerušily a obrázky z něj nenechaly v klidu ani předsedu Fotbalové asociace České republiky Miroslava Peltu. Kvůli chuligánům na stadionech chce prosadit změnu legislativy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda ČSTV Miroslav Pelta | Foto: Radim Beznoska

Vy jste viděl, jak v ochozech pochoduje skupinka Baníkovců, jak se jim snaží čelit policie, jak si Sparťané hrají s pyrotechnikou a snaží se dostat k táboru soupeře. Co jste si v tu chvíli říkal?

Očekával jsem, že bude utkání ukončeno v poločase.

Přehrát

00:00 / 00:00

S šéfem FAČR Miroslavem Peltou mluvil redaktor Tomáš Kohout

Vydáte tedy pro rozhodčí nějaké doporučení, že když bude situace na stadion obdobná té včerejší, aby utkání raději předčasně ukončil?

Už zítra budou na svazu probíhat porady. Budu chtít mluvit s předsedkyní komise rozhodčích, aby když podobný případ, ani ne v takovém rozsahu jako včera, nastane, tak aby rozhodčí s klidným svědomím, bez obav o to, jestli jde o všechno nebo je to televizní přenos, ukončil zápas.

Jaké tresty se dají očekávat pro Baník, případně pro Spartu?

Nejsem příznivcem toho, abychom teď trestali Baník nebo Spartu. Musíme to řešit globálně. Oni udělali maximum. Na začátku se každý chová normálně, potom najednou začne útok. My jsme dnes v legislativní situaci, že první má zasáhnout pořadatelská služba a pak teprve policie. To z mého pohledu není optimální. Chtěl bych pracovat na tom, aby v první řadě začala zasahovat policie.

Už není na co čekat, říká šéf fotbalové asociace Pelta. Kvůli chuligánům usiluje o změnu legislativy

Číst článek

Je potřeba vydat se například holandským modelem. Každý člověk, který se vydá na ligový stadion, bude mít nějaký kód a bude muset být někde evidovaný. My budeme mít možnost ho přes přístupové turnikety okamžitě zkontrolovat. Musíme do toho společně zainvestovat a zpřísnit licenční manuál. Bude to jedna z podmínek přijetí do profesionální ligy.

Co na to kluby, které s fanoušky nemají výrazný problém? Takové opatření bude mít velký zásah do klubových pokladen…

Jestli se nechceme se dožít toho, aby se lidi na stadionech báli, a bude to mít negativní vnímání mezi partnery, musíme se i my vydat tím směrem, aby nás živila televizní práva, diváci a prodej suvenýr. To jsou tři nosné příjmy v klubech západní Evropy. Musíme mít komfort a bezpečnost na stadionu. To je předpoklad k tomu, abychom ten produkt mohli zkvalitnit. Dokázali to v Anglii, v Holandsku, teď jsme na řadě my. Pro bezpečnost diváka na stadionu je třeba udělat všechno.

Při zápasu Sparty s Baníkem zadržela policie přes 30 lidí

Číst článek

Tomáš Kohout, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme