Cena za ruský plyn vzroste asi o třetinu, předvídá Ukrajina

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan potvrdil, že ve druhém čtvrtletí bude Ukrajina platit Rusku přes 380 dolarů za tisíc kubíků zemního plynu. Je to zhruba o 120 dolarů více než nyní, tedy o třetinu. Podle původních odhadů hrozilo až dvojnásobné zdražení. Rusko nedávno vypovědělo Ukrajině dohodu z konce minulého roku, ve které souhlasilo se snížením ceny plynu pro Ukrajinu právě o zmíněnou třetinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravské naftové doly otevřely v Uhřicích na Hodonínsku nový podzemní zásobník plynu | Zdroj: ČTK

Ukrajina nedávno část dluhu za ruský plyn splatila, šlo o asi 90 milionů dolarů, stále jí ale zbývá ještě i za loňské dodávky plynu zaplatit asi 1,5 miliardy dolarů.

Zdražením plynu se dluh zvýší, a tím vzroste i celkové zadlužení Ukrajiny vůči Rusku. A to jen posiluje pozici Ruska v současných velmi napjatých vztazích mezi oběma zeměmi.

„Tam je velký problém s tím, že Ukrajina, respektive její svržený prezident Janukovyč, si půjčil peníze od Ruska za velmi nevýhodných podmínek. A půjčka je udělána tak – a to je velmi neobvyklé – že Moskva má de facto Ukrajinu v hrsti. A mohla by na ni tlačit tak, že by ji dotlačila až k bankrotu,“ potvrzuje Marek Hudema z Hospodářských novin.

„Proto teď potřebuje Ukrajina finanční pomoc ze zahraničí, aby se mohla s Ruskem vyrovnat,“ zdůraznil Hudema.

Část pomoci z Bruselu skončí v Moskvě

Ukrajina tak bude muset slíbenou finanční pomoc z Evropské unie de facto přeposlat do Ruska.

ruský Gazprom | Foto: Reuters

Kvůli cenám plynu a dluhům se Ukrajina s Ruskem už několikrát dohadovaly. Zastavení plynovodu ovlivnilo i dodávky do střední a západní Evropy. Něco podobného nyní zřejmě nehrozí.

Gazprom uvedl, že by měl právo zadržovat nezaplacený plyn pro Ukrajinu, o další plynovou krizi kvůli Ukrajině ale nestojí.

Evropa dovozem ruského plynu pokrývá skoro třetinu své spotřeby, z toho zhruba polovina ruského plynu do Evropy prochází přes Ukrajinu.

Mapa evropských plynovodů | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme