Krymské úřady zavádějí druhou oficiální měnu - ruský rubl

Krym má ode dneška dvě oficiální měny. Úřady totiž začaly zavádět i ruský rubl. Dosavadní měna - ukrajinská hřivna - má na Krymu platit do 1. ledna 2016.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřady na Krymu zavádějí rubl | Zdroj: Reuters

Zboží v supermarketech je ale zatím stále naceněné na ukrajinské hřivny.

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák platbu rublem na pokladně supermarketu nabídl, ale byl odmítnut s tím, že zatím je možné platit pouze hřivnami. Podobně dopadl i v trafice, kde se prodavačka ošívala, že dosud nebyl stanoven řádný kurz přepočtu. V kavárně mu ale servírka za pomoci kalkulačky cenu v rublech stanovila a ruskou měnu za šálek espressa pak i přijala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Krymu Pavel Polák zkoušel platit rublem

O zavedení rublu rozhodl krymský parlament po nedávném kontroverzním referendu o připojení k Rusku.

Schválil také dočasný status Krymské banky. Právě ta má na starost otázky měny i budoucí stažení ukrajinské hřivny. Se zaváděním rublu na Krymu pomáhá ruská centrální banka. Uvedl to ruský list Izvěstija.

Mezitím dnes ráno ruská vojska ovládla jedno z posledních vojenských zařízení Ukrajiny na anektovaném poloostrově, základnu námořní pěchoty ve Feodosiji na východním pobřeží Krymu.

Kyjev nařídil zbývajícím ukrajinským vojskům, aby se stáhla z Krymu

Číst článek

Dnes také prozatímní vláda v Kyjevě nařídila zbývajícím jednotkám ukrajinských ozbrojených sil, aby se stáhly z Krymu. Podle úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova je takový krok zapotřebí, protože Rusové na Krymu ohrožují životy i zdraví ukrajinských vojáků a jejich rodin.

Ukrajinská hřivna zatím zůstává v oběhu jako druhá oficiální měna. Její dominantní funkci tak má časem převzít ruský rubl. Černomořský poloostrov se tak pomalu včleňuje do Ruské federace.

Prezident Vladimír Putin už chystá další kroky. Do konce týdne se mají krymské úřady včetně policie transformovat podle ruského vzoru. Ruské vlajky na nich ale vlají už dnes.

Pavel Polák, mkp, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme