Přípravy na fotbalové MS v Brazílii se komplikují. Není jasné, kdo zaplatí část infrastruktury

Přípravy fotbalového mistrovství světa se komplikují. Necelé dva a půl měsíce před startem turnaje není zdaleka všechno hotové a připravené. Starosti organizátorům dělají dočasné stavby, jako je zázemí pro novináře a přenosové štáby nebo bezpečnostní rámy před vchody. Ve třech pořadatelských městech ještě nevědí, kdo je zaplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalové MS v Brazílii začíná za necelé tři měsíce | Foto: Reuters

Hladinu teď rozvířil starosta jednoho z pořadatelských měst Porto Alegre. Ani tam totiž radnice ani vláda místního spolkového státu tyhle stavby platit nechtějí. Firmám, které by do infrastruktury investovaly peníze, by odpustily daně.

Tenhle krok ovšem musí stvrdit zákonem regionální parlament, který zatím vyčkává. Starosta města proto prohlásil, že bez tohoto zákona se šampionát v Porto Alegre zkrátka konat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o přípravách na MS přinesl zpravodaj David Koubek

Místní poslanci tuší, jak velká nepříjemnost by to mohla být, zase ale nechtějí schvalovat něco pod tlakem. Chtěli shánět peníze přes sponzory, jenže to zase nedovolí FIFA. I proto asi budou politici nucení zákon schválit.

Místní vláda navíc tvrdí, že už jedná s firmami, které by právě kvůli daňovým úlevám do infrastruktury peníze investovaly.

Velký problém řeší také v Sao Paulu, kde se má 12. června mistrovství světa zahajovat. Stále se neví, kde se v přepočtu víc než půl miliarda korun vezme. Potřeba jsou třeba generátory elektřiny, klimatizace nebo telekomunikace.

Podle generálního tajemníka FIFA Jeroma Valckeho, který přijel do Brazílie záležitost řešit, má náklady podle smlouvy uhradit majitel stadionu a klubu nebo brazilské úřady. Přitom ještě po příletu byl optimistický a prohlásil, že se všechno brzy vyřeší a příjmy FIFA z letošního mistrovství budou rekordní.

Při těch dalších čeká ještě větší zisky. Tahle informace spojená s tím, že by ještě něco měly platit brazilské úřady, opět vyvolala vlnu komentářů lidí, kteří jsou nespokojení s tím, kolik se na fotbalový šampionát vydává peněz.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme