První etapa rekonstrukce náchodské nemocnice začne s půlročním zpožděním

Plánovanou opravu náchodské nemocnice čeká další zpoždění. Krajský úřad zrušil výběrové řízení na vypracování projektové dokumentace k první etapě prací. Dvě firmy totiž ve finále odmítly podepsat smlouvu. Zatímco nultá etapa začne podle termínu 31. března, začátek první fáze se posouvá minimálně o půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblastní nemocnice Náchod | Zdroj: ČTK

Ještě před měsícem kraj tvrdil, že 1. etapa začne příští rok na jaře. Ale to už bylo dva měsíce jasné, že ateliér Hájek, který vyhrál soutěž na zpracování projektové dokumentace, dopisem odmítl podepsat smlouvu, a to bez udání důvodu.

Kraj pak oslovil druhou firmu Helika. Ta však rovněž odmítla smlouvu podepsat. Přitom to byla právě Helika, kdo vypracoval studii na rekonstrukci nemocnice a projektovou dokumentaci na nultou etapu. A bude nad ní také mít autorský dozor.

Kraj vypsal soutěž na projekt za 4 miliony korun bez jakékoli jistiny. Radní pro investice Josef Dvořák z ČSSD to vysvětluje tím, že kraj nechtěl omezovat menší firmy, které by si třeba nemohly dovolit jistinu složit. Nové výběrové řízení kraj vyhlásí 7. dubna a nevylučuje, že v něm i v jakýchkoli dalších bude podmínku jistiny využívat.

Stavba snad začne v září 2015

Kraj tvrdí, že nezná důvod, proč Helika odmítla smlouvu podepsat. Firma se dnes odmítla vyjádřit. Podle nepotvrzených informací ale úřadu v písemné podobě své důvody vysvětlila.

Helika se však nevzdala autorských práv. V praxi to znamená, že vítěz nové soutěže bude muset vypracovat prováděcí dokumentaci na základě studie od Heliky, která podle kraje přislíbila, že ji prodá za částku nepřevyšující 20 tisíc korun.

Časový harmonogram se nedá přesně určit, ale podle optimistický odhadů by první etapa mohla odstartovat příští rok v září.

„Předpokládáme předání projektové dokumentace zhruba v únoru roku 2015. V tu dobu bychom vypsali výběrové řízení na dodavatele stavby. Uvažujeme, že se stavbou by se začalo v září 2015,“ potvrzuje radní Dvořák.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme