Fotbalovým klubům na Ukrajině hrozí odliv největších hvězd

Ukrajina v minulých dnech přišla o Krymský poloostrov, který už patří Rusku. Dva tamní fotbalové kluby ale stále hrají ukrajinskou ligu. Rusové přebírají v oblasti kontrolu nad úřady, vojenskými základnami, dávají do oběhu své peníze. Fotbal tak bude možná to poslední ukrajinské, co na Krymu ještě zbude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Dynama Kyjev před utkání s Tavrijí Simferopol | Zdroj: Reuters

Každopádně i na dění v ukrajinském fotbale je znát, jak těžké časy tato země právě prožívá.

„Jako občan Ukrajiny samozřejmě prožívám to, co se v zemi děje, a doufám, že zase bude dobře. Situace byla opravdu těžká, volali jsme si s mými blízkými. Prožívali to, a stejně tak i já myslím na Ukrajinu. Teď se situace uvnitř země trochu uklidnila,“ uvedl Sergej Rybalka, záložník fotbalového Liberce, kde hostuje z Dynama Kyjev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalovým klubům na Ukrajině hrozí odliv největších hvězd

„Tady v Liberci je klid, tady je dobře. A až se v létě budu vracet na Ukrajinu, tak doufám, že už to tam bude taky dobré,“ přeje si Rybalka.

Pochází ale z městečka Jamne jenom několik kilometrů do ukrajinsko-ruské hranice, v současné době jedné z nejcitlivějších na světě. S fotbalem začínal v Charkově, který je symbolem problémů, do kterých se fotbal na Ukrajině dostává.

Tamní klub Metalist loni dosáhl historického úspěchu, skončil druhý v ukrajinské lize, těšil se podpoře boháče a plynového magnáta Sergeje Kurčenka. Jenže ten patří k lidem blízkým bývalému prezidentovi Janukovyčovi a od konce února po něm není ani vidu ani slechu, klub se zmítá v dluzích a krčí se na dně ligové tabulky.

Je to extrémní případ, ale zchudnutí a velké změny hrozí i dalším klubům. Bohaté ukrajinské týmy v posledních 15 letech nalákaly spoustu kvalitních cizinců a i díky tomu se ve větším počtu začaly výrazněji prosazovat v evropských pohárech. Tomuto trendu ale může být konec.

O hráče z Ukrajiny je zájem

„Poptávka po některých hráčích je a už se zjišťuje, kdo má jakého manažera, v jaké je situaci a do kdy má smlouvu. O kvalitní hráče zájem bude. Vím o zájmu klubů z Emirátů,“ přibližuje situaci na ukrajinském fotbalovém trhu Markéta Haindlová, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, která je v kontaktu s partnerskou organizací na Ukrajině.

Tamní liga se po přerušení kvůli nepokojům v zemi znovu rozeběhla, ovšem dva ze šestnácti účastníků mají sídlo na Krymu, který už zabralo Rusko.

Třeba hráči Tavrije Simferopol, prvního mistra v historii samostatné ukrajinské ligy, odehráli poslední domácí zápas proti Dynamu na jeho stadionu, a protože nemohli použít klubové letadlo, do Kyjeva jeli 13 hodin vlakem.

K poslednímu utkání do Oděsy pro změnu 500 kilometrů po kodrcavých cestách autobusem, což zejména cizince může brzy přestat bavit, nehledě na napjatou situaci v regionu.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme