V Sejmu protestují rodiče postižených dětí, sociální dávky jsou podle nich nízké

Přesně týden už trvá v polském Sejmu protestní akce desítek rodičů těžce postižených dětí. Celé rodiny bivakují na podlaze na chodbách parlamentu. Požadují, aby jim politici zvýšili sociální dávky za péči postižených potomků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoufalé rodiče se snaží uklidňovat polský premiér Donald Tusk | Zdroj: Reuters

„Nemáme skříně s penězi, které leží někde na úřadech. My se snažíme spíše šetřit a škrtat. Pro vás ty peníze prostě musíme najít," snažil se uklidnit rodiče polský premiér Donald Tusk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestu polských rodičů mluvil zpravodaj Petr Vavrouška

Jenomže ti chtějí kromě peněz také uznání své péče o postižené dítě za profesi. Matka tříletého Maxe vysvětluje proč.

„Musím se o něj starat čtyřiadvacet hodin. V noci ho musím obracet, musím mu dát napít, najíst, protože sám to nedokáže," řekla paní Zajonc Polské televizi.

Musela se vzdát své práce, ale od státu dostává měsíčně v přepočtu jen pět a půl tisíce korun. Ona i dalších sto tisíc rodičů v podobně svízelné životní situaci ale chtějí alespoň minimální plat. V přepočtu zhruba deset a půl tisíce korun.

Výše příspěvku na péči v České republice
pro osoby do 18 let činí za kalendářní měsíc
• 3000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
• 6000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
• 9000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
• 12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)
Zdroj: MPSV

„Spoléháme na empatii všech politických klubů v Sejmu, že se najde nějaké řešení. Můžeme tady protestovat do Velikonoc, a když to přeženu, tak i do Vánoc," říká jeden z rodičů postiženého chlapce.

Lidé, kteří už týden okupují Sejm a spí s dětmi na podlaze, dostávají jídlo z poslanecké jídelny, kávu, čaj a deky. Poslanci dnes budou projednávat změnu zákona, který rodičům starajícím se o postižené děti zajistí více peněz.

„Od prvního května vám garantuji tisíc zlotých měsíčně a tuto dávku pak budeme postupně až do roku 2016 zvyšovat," navrhuje premiér Tusk. Rodiče ale chtějí přidat okamžitě.

Společnost má podporovat rodiny, které se starají o své blízké, říká František Krása

Číst článek

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme