O koncesi na prodej alkoholu požádal jen zlomek podnikatelů. Čas se chýlí

Už jen tři týdny mají podnikatelé na to, aby si zažádali o koncesi na prodej lihovin. Lhůta jim vyprší 17. dubna. Kdo pak nebude mít povolení, nemůže rozlévat alkohol. Jinak se vystavuje riziku až milionové pokuty. Novinka platí od loňského října, reagovala tak na metanolovou aféru. Živnostníci ale zatím o koncesi příliš nežádají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Úřady evidují jen asi 60 tisíc žádostí. V Česku přitom podle ministerstva průmyslu a obchodu existuje na 190 tisíc míst, kde je možné rozlévat alkohol. A to výčet ještě nezahrnuje obchody a supermarkety.

„Nedá se to říct jednoznačně. Vycházeli jsme z počtu oprávnění, která evidujeme. A je teorie, že prodejců mohou být až dva miliony, protože jsou to potenciální prodejci, kteří mají živnost volnou,“ říká ředitel odboru živností ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kameník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední tři týdny mají zájemci o koncesi na prodeji lihovin, připomíná Tomáš Bystrý

„K dnešnímu dni je uděleno 56 036 koncesí na prodej alkoholu a 4107 žádostí je podáno. Tedy zhruba 60 tisíc lidí je již v tom procesu,“ doplňuje.

Robert Smejkal provozuje v Brně tři restaurace. O koncesi už požádal začátkem tohoto roku.

„Za všechny tři jsme to podali najednou. Je to standardní postup, který by si každý restauratér nebo hospodský měl hlídat."

Z dat krajských živnostenských úřadů vyplývá ale něco jiného. Podnikatelé se do žádostí o koncesi příliš nehrnou.

Počty žadatelů jsou nízké

Třeba v Ostravě jich zatím vydali jen 1700. Podnikatelů, kteří bez ní už alkohol prodávávat moci nebudou, je ale v kraji mnohem víc, říká vedoucí tamního živnostenského úřadu Ivo Korduliak:

Přehrát

00:00 / 00:00

O koncesích pro prodejce alkoholu mluvil Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků

„To číslo je podle mého názoru velmi malé, protože v okrese Ostrava je téměř 5 tisíc podnikatelů, kteří mají hostinskou činnost, a předpokládá se stejné množství podnikatelů, kteří můžou prodávat alkohol v obchodech."

A podobně jsou na tom i další kraje. Třeba v Hradci Králové z celkem 5 tisíc podnikatelů, kteří se bez koncese neobejdou, o ni zatím požádalo jen asi 800.

Koncese na prodej lihovin je jedním z bodů plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami a má přinést větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také více chránit konečné spotřebitele před závadnými lihovinami.

Pokud živnostníci o koncesi skutečně do 17. dubna nepožádají a budou alkohol dál prodávat, hrozí jim i milionová pokuta, vysvětluje Miroslav Kynčl z ministerstva průmyslu a obchodu:

„Teoreticky se také mohou dopustit trestného činu neoprávněného podnikání a také se vystavují nebezpečí zrušení jejich živnostenských oprávnění."

O koncesi můžou podnikatelé žádat buď osobně na kterémkoli obecním živnostenském úřadu, poštou nebo přes internet. V posledním případě je ale potřeba elektronický podpis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl ředitel odboru živností ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kameník

„Podnikatel přijde na živnostenský úřad, s úředníkem vyplní žádost a tím to pro něj končí. Výpis z rejstříku trestů obstarává úředník, administrativa je spíš na straně úředníka, ne podnikatele,“ ujišťuje Petr Kameník.

Samotné vyřízení trvá asi hodinu. „Ale je to koncesovaná živnost, vydává se rozhodnutí o udělení koncese a to musí také nabýt právní moci. Proces se protáhne, na vydání koncese má živnostenský úřad 30 dnů,“ vysvětluje Kameník a dodává:

„Do 17. dubna musí všichni požádat, ne mít vyřízeno. Kdyby živnostenské úřady nestihly vydávat koncese do 30 dnů, je to pořádková lhůta. Podnikatel, který požádá, je ze zákona oprávněn provozovat živnost. Tím nechci podnikatele vyzývat, aby to nechávali až do 17. dubna.“

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

mkp, Tomáš Bystrý, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme