Premiér Sobotka chce vytvořit vládní tým pro vyjednávání s církvemi o restitucích

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce pokračovat ve vyjednávání o úpravě církevních restitucí. Na příští koaliční radě proto navrhne vytvoření speciálního vládního týmu. KDU-ČSL v čele s předsedou Pavlem Bělobrádkem ale nevidí pro jeho vznik důvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu na mimořádný summit EU k Ukrajině | Zdroj: ČTK

„Když jsme vyjednávali o koaliční spolupráci, říkali jsme, že církevní restituce jsou pro nás uzavřená kapitola. Byli jsme připraveni to řešit v případě, že dojde k dohodě mezi sociální demokracií a církvemi. Očividně k ní nedošlo a my nevidíme důvod, proč jednat, když padlo rozhodnutí, že je to uzavřené i ze strany církví,“ uvádí místopředseda Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek.

I přes výhrady lidovců je Bohuslav Sobotka přesvědčený, že vládní vyjednávací tým vznikne.

„Postoj KDU-ČSL je konzistentní, lidovci ani nevyslali svého zástupce do expertního týmu. Ale předpokládám, že pokud se v koalici dohodneme, že vláda bude pokračovat v jednání s církvemi, KDU-ČSL bude souhlasit s tím, aby také měla svého zástupce v rámci tohoto jednání. Zaznamenal jsem, že druhý koaliční partner s tímto návrhem souhlasí,“ uvádí Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O církevních restitucích hovořili ve vysílání Radiožurnálu místopředseda Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Pokud se s náboženskými organizacemi nedohodne, uvažuje Sobotka o zdanění finanční náhrady vyplácené za nevydaný majetek.

Úpravou restitucí se dosud zabývali experti církví, sociální demokracie a hnutí ANO. Jednání ale včera zkrachovala a expertní komise končí.

Církve nepřistoupily na výhrady sociálních demokratů a hnutí ANO. Odmítly požadavek politiků, podle nějž by za majetek, který jim zabavil komunistický režim, měly dostat nižší finanční náhradu, než jaká byla dohodnutá.

S církvemi souhlasí podle Bartoška i KDU-ČSL: „Z našeho pohledu byl majetek naceněn správně, ba naopak my zastáváme názor, že církve musely mnohé obětovat.“

Církve nepřistoupily na výhrady ČSSD a hnutí ANO, debata o restitucích zkrachovala

Číst článek

Církve souhlasí pouze s věcmi, které se už dříve vyjednaly, to znamená se zveřejňováním svého hospodaření a případným finančním auditem. Nadále pak chtějí místo s politickými stranami jednat jen s vládou.

Na základě zákona o majetkovém vyrovnání mají církve dostat zpět nemovitosti v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek.

Kromě toho se bude postupně snižovat příspěvek na podporu činnosti.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Petra Hosenseidlová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme