Židovské muzeum získalo po 60 letech ztracené dílo, náhodně objevené v USA

Židovské muzeum v Praze získalo zpět do svých sbírek po téměř 60 letech jeden ze svých muzejních exponátů. Synagogální opona z poloviny 19. století z Mladé Vožice, kterou muzeum ve svých sbírkách postrádalo od poloviny 50. let 20. století, se loni v dubnu objevila v nabídce newyorské pobočky aukčního domu Sotheby’s.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovské judaikum vrácené do České republiky | Foto: Filip Jandourek

Její příběh představí Židovské muzeum za týden na tiskové konferenci. Podle Jany Havlíkové z muzea jde o první úspěšnou restituci dosud pohřešovaného židovského rituálního předmětu českého původu ze Spojených států a jeho návrat do České republiky.

Synagogální opona, hebrejsky parochet, je ornamentální závěs či opona zakrývající svatostánek v synagoze. Parochet bývá většinou bohatě zdobený, častým tématem bývá vyobrazení koruny, která symbolizuje korunu tóry jako korunu nejvyššího vědění a vlády.

V aškenázských synagogách je parochet vně vlastní schrány, v sefardských bývá uvnitř. Kromě parochetu bývá někdy součástí opony kaporet, menší a mnohem kratší závěs, který je zavěšen před parochetem. Kaporet je rovněž zdoben, často výjevy symbolizujícími chrámovou bohoslužbu.

Ztracená a znovunalezená opona je asi dva metry vysoká a metr a půl široká a je z brokátu a sametu se zlatem. Pro židovskou obec i muzeum má nevyčíslitelnou hodnotu. Teď si dílo z poloviny 19. století převezmou restaurátoři.

Sbírku rituálních předmětů v Praze opona rozšíří zhruba za měsíc.

Židovské judaikum vrácené do České republiky | Foto: Filip Jandourek

kap, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme