České Budějovice nebudou dál blokovat pozemky pro stavbu Kaplického Rejnoka

Českobudějovičtí radní neprodloužili lhůtu pro představení investora, který zaplatí výstavbu takzvaného Rejnoka. Město tak už nebude blokovat pozemky pro stavbu architekta Jana Kaplického. Pro další prodloužení termínu, po který by krajská metropole pozemky blokovala, hlasovali jen čtyři radní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Rejnok" Jana Kaplického | Foto: Future Systems

České Budějovice pro stavbu Rejnoka až do středy blokovaly pozemky ve Čtyřech Dvorech v areálu bývalého tankodromu.

Město dokonce kvůli stavbě změnilo územní plán. Ten původní totiž s velkolepým koncertním a kongresovým sálem o ploše téměř 1,5 hektaru nepočítal.

Po smrti Jana Kaplického se Rejnoka ujal tým vedený architektkou Evou Jiřičnou, který zpracoval projekt. Díky tomu se Jihočeské společnosti přátel hudby podařilo získat i územní rozhodnutí pro stavbu.

Problém je ale v penězích. Původně chtělo sdružení na stavbu za 750 milionů korun sehnat finance z evropských fondů, státního rozpočtu a dalších zdrojů. Jak se ale odsouval termín stavby, rostla i cena. Nynější odhady mluví o tom, že by nadčasově vybavené centrum mělo stát dvě miliardy korun.

Kaplického 'rejnok' by měl vyrůst na místě někdejších vojenských kasáren | Foto: Michaela Vetešková

Jihočeská společnost přátel hudby má problém sehnat investora. Garant projektu Antonín Kazil ho měl městu představit do konce března. Zatím se tak ale nestalo, i když ještě v lednu mluvil Kazil o tom, že je před podpisem smlouva s budoucím provozovatelem centra.

Původně se počítalo s tím, že Rejnok bude v Českých Budějovicích stát už letos. Pokud nakonec z plánů sejde, přijde město o prestiž, kterou by mu stavba podle návrhu světově známého architekta přinesla.

Kaplického stavby v Londýně nebo Birminghamu se staly ikonami a pravděpodobně i českobudějovický Rejnok by se zapsal do učebnic architektury.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme