Z poškozených v podvodu s byty v Praze se stali pachatelé. Upláceli

Podvody a korupce spojené s byty se objevují v různých provedeních. Případ, který zmapovali naši reportéři, je ale mimořádný, a to nejen svým rozsahem nebo faktem, že vlastně probíhá i v tuto chvíli. Především však svou dokonalou propracovaností, která připomíná legendární film Podraz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinohrady (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Horní část Václavského náměstí v centru Prahy není pěkné místo. Dealeři zcela nepokrytě zásobují okolo postávající zoufalce drogami, baculatí městští strážníci kolem chodí a tváří se, že je nevidí, mají mnoho jiné důležitější práce.

U chodníku totiž neustále někdo špatně parkuje.

Do absurdního obrázku, který už místní starousedlíci ani nevidí, dokonale zapadá bledý muž, který přešlapuje vedle dealerů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa začíná vyprávět příběh podvodu s byty v Praze

Ve zpocených rukách žmoulá chytrý telefon s napadrť rozbitým sklíčkem. Má pro něj velkou cenu, je to jeho jediný důkaz o příběhu, který vypráví.

„Morálně s tím mám problém. Nikdy jsem nikoho neuplácel, nikdy jsem z ničeho neměl výhody. Ale paní přišla s tím, že to tak nějak funguje, že to umí, že jinde se bere víc...,“ souká ze sebe onen muž.

Jde o příběh svou bizarností přesahující život v centru Prahy, kterého se ale vlastně týká.

Bledý muž se jmenuje Jiří, je inženýr. Není hloupý, ani není podle všeho zločinec, jen chtěl bydlet v centru hlavního města a být blízko toho krásného života kolem.

Nebydlí. A brzy možná nebude bydlet nikde.

Blondýna s charismatem

Přišel o všechno a ještě navíc mu hrozí, že jej policie bude vyšetřovat. V rozbitém telefonu v rukách má hodiny nahrávek, které dokumentují jeho místy tragikomický příběh.

„Ano?“
„Ahoj Petro, tak co?
„Nic, já jsem tady.“
„No a časově...“
„Já nevím, fakt nevim.“
„... včera bylo pozdě, jak se řiká...“
„No, přesně tak.“
„Vždyť šest bytů bylo zapla... to, plně pokrytejch.“
„Ještě jednou?“
„Šest kusů bylo plně pokrytejch.“
„Já... já... No, nebylo.“

Žena, se kterou inženýr Jiří mluví, a klíčová postava celého vyprávění je vysoká blondýna s nepochybným charismatem.

Manželka člena Berdychova gangu zřejmě podváděla s dekrety na byty

Číst článek

Spolupráce s Petrou Koňaříkovou zprvu vypadala růžově. Přišla totiž s návrhem, že by mohli získat skoro zadarmo byty v centru Prahy. Ty by pak mohli prodávat a rychle a skoro bez práce tak zbohatnout.

„Kolik je těch dvanáct krát cena?“
„Nóóó, tak...Ale vždyť jsi říkala jedenáct a sedum.“
„Kolik je dvanáct krát cena?“
„No to je jedna osum.“
„Tak, přesně tak.“

To musela být rajská hudba pro uši skoro čtyřicetiletého inženýra ekonomie, kterému se vytoužené zbohatnutí pořád vyhýbalo.

Inženýr Jiří proto souhlasil, že do projektu vloží jednak své peníze, ale také přivede další přátele. Pochopitelně za provizi…

Byt v centu Prahy za 200 tisíc

Jako například majitele docela úspěšné společnosti vyrábějící nábytek. Jeho identitu redakce zná, v tuto chvíli ji však neprozradíme. Muži říkejme třeba Radim.

„Bylo mi nabídnuto, když dám, že se můžu účastnit nějaké dražby a můžu vydražit nějaký nájem bytu v Praze,“ vzpomíná Radim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podobný případ podvodu s mětskými byty popisuje redaktorka Markéta Chaloupská

„Měl jsem složit 200 tisíc korun. Bylo mi řečeno, že ty peníze se daly na Úřad Prahy 2 a získám byt za nějaký nájem, který se tam vydraží,“ pokračuje ve svém vyprávění.

Na přímou otázku, komu peníze fyzicky předal, Radim odpovídá:

„Já jsem peníze potom dát nechtěl. Mně se to nějak nelíbilo, protože říkali, že to není oficiální cesta, že tam mají nějaké známé a tak.“

„Říkal jsem, že tak rychle peníze neseženu. Pak mi volali, že udělají výjimku. Že můžu 100 tisíc dát nejdřív a 100 tisíc později.“

Peníze podle svých slov předal paní Koňaříkové. „Prvních sto už nevím kde. Jestli si přijela ke mně domů, nebo nevím kde. Druhých sto jsem jí dával u mě ve firmě,“ uzavírá Radim.

Další a další zájemci

Petra Koňaříková přesvědčila řadu podnikatelů, že za 200 tisíc korun dokáže zajistit obecní byt v centru Prahy. Všechno bylo ale jinak, a z poškozených se rázem stali pachatelé.

„Postupně jsme jí dali na půlku bytu nebo na jeden byt. Pak nám dala nějakou provizi. Ale postupně od nás vylákala spoustu peněz. Já bych řekl, že to bylo přes milion a sto tisíc,“ říká inženýr Jiří.

V tuto chvíli je pro nás jedním z důležitých svědků podvodu, který běžel a dost možná ještě běží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další lidé se zapojili do podvodu s byty v Praze 2, který mapuje Janek Kroupa. Jsou postižení, nebo pachatelé?

Jiří zapůsobil jako prostředník. A k dámě, která nabízela, že zařídí zisk bytu v Praze, vodil další a další lidi. Jedním z nich byl už zmíněný Radim.

„Nakonec jsem dal na jeden byt. Když jsem si pak četl propozice a ptal se na Praze (Praze 2 – pozn. red.), tak jsem zjistil, že je vklad jen 30 tisíc, že to může dostat jen ten, kde v Praze bydlí, že je to sledované, že nepomůžou žádné známosti a úplatky,“ rekapituluje podnikatel Radim ze středních Čech a pokračuje:

„Tak jsem začal tak třítýdenní anabázi s paní Koňaříkovou.“

Přes spousty telefonů a SMS se Radim snažil, aby mu peníze vrátila. „Načež ona mi řekla, co jsem si myslel, že to je jasné, že to je úplatek a že to už předala na úřadě Prahy 2 a že se s tím už nedá nic dělat.“

Jiří seznámil Radima přímo s Petrou Koňaříkovou. Historka, se kterou přišla, byla jednoduchá a lehce uvěřitelná.

Má prý dávnou přítelkyni, která pracuje na úřadu Prahy 2 a přes ni dokáže zmanipulovat výběr obecních bytů, které mají jít v blízké budoucnosti do privatizace. Celé to stojí jen 200 tisíc korun.

Inženýr Jiří uvěřil a sám sháněl další lidi a peníze.

Předávka v metru

„Se vším všudy sto padesát (tisíc – pozn. red.). První část, tu větší, jsem předávala přes kamarádku. A osobně 20 tisíc paní Koňaříkové v metru,“ říká Barbora.

Stejně tak chtěl byt i podnikatel Zdeněk. I on zaplatil:

pražské metro, nástupiště | Foto: Eva Odstrčilová

„Jako podvodnice je velmi přesvědčivá. Ve chvíli, kdy jsem po ní chtěl nějaké detaily, jakým způsobem by to měla zajistit a jak by to mělo fungovat, tak se mnou odmítla komunikovat.“

Petra Koňařiková past nastražila dokonale. Na některé schůzky si přivedla onu úřednici a některé peníze tak lidé předávali přímo jí.

Celá situace měla jen jeden drobný háček. Nebyla to úřednice.

Z podvedených pachatelé

„Fyzicky jsem tu kamarádku viděl až těsně před Vánoci a potom hlavně 1. ledna, kdy jsme si přáli do nového roku,“ vzpomíná hlavní svědek Jiří.

„Vyzvala mě, ať jí předám 12 tisíc. ‚To je Kačka, předej to rovnou Kačce,‘“ popisuje setkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co byl ve skutečnosti Berdychův gang? Poslechněte si v příspěvku

Tady by náš příběh mohl skončit.

Dalo by se říci: „Prostí a nebozí lidé byli podvedeni jako už tolikrát.“ Jenže tak jednoduché to není.

Všichni ti „nevinní“ chtěli uplácet úředníky a levně získat byt.

Petra Koňaříková na žádosti o rozhovor nereagovala.

V tuto chvíli částka, kterou skupina na úplatky poskládala, je v jednotkách, možná v desítkách milionů korun.

Přesto v tuto chvíli policie nedělá nic.

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme