Německá letiště ochromila stávka, zrušeny byly stovky letů

Klíčová německá letiště se dnes potýkají se stávkou pozemního personálu. Ten chce vyšší mzdy a měsíční příplatky. Stovky letů, včetně spojů mezi Prahou a největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, musely letecké společnosti zrušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tabule se zrušenými lety na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem | Zdroj: Reuters

Zaměstnanci přestali pracovat s nástupem na ranní směnu, někteří už před pátou hodinou ráno. Celkem by se výstražná stávka měla dotknout sedmi německých letišť. Mimo jiné Mnichova, Düsseldorfu nebo Kolína nad Rýnem. A také největšího německého letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.

Na největším leteckém uzlu trvá výstražná stávka do půl třetí odpoledne, na ostatních do 14 hodin. Cestující zažívají značné komplikace, které potrvají pravděpodobně až do zítřka. Stávka se dotkla asi 400 tisíc cestujících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění na německých letištích sleduje zahraniční zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Lufthansa jako největší zákazník frankfurtského letiště musela zrušit na 600 letů, tedy asi třetinu všech spojů. Jejich seznam najdou cestující na internetových stránkách. Týká se to především vnitroněmeckých a evropských linek včetně spojů do Česka.

Z Frankfurtu do Prahy neletí čtyři plánované spoje a zrušené jsou také čtyři lety opačným směrem. „Společnost se o cestující stará - dává jim informace o náhradních spojeních či řešeních,“ říká mluvčí pražského letiště Václava Havla Eva Krejčí.

Většina cestujících byla předem informovaná a měla možnost lety zrušit nebo přeložit. Pro lidi, kteří o stávce nevěděli nebo kteří přestupují a nemají například víza, jsou na letištích zřízena odpočívadla s polními lůžky. Některé státní lety nahrazuje Lufthansa vlaky. Deutsche Bahn proto posílila spoje.

Stávkuje se nejen na letištích

„Už se nám to stalo potřetí. Vždy, když chceme letět, tak se stávkuje, máme prostě smůlu,“ stěžovala si jedna z postižených pasažérek na frankfurtském letišti. Společnost lidem nabídla přebukování letenek nebo zrušení cesty a vrácení peněz.

Lufthansa se snažila dopady stávky minimalizovat, přesto počítá s milionovými ztrátami. Vedení společnosti ostře kritizuje odborovou centrálu Verdi, že si bere za rukojmí svého pracovního sporu nevinné cestující.

Odborová centrála stupňuje tlak. Práci dnes přerušili nejen zaměstnanci na německých letištích. V deseti spolkových zemích nefunguje také autobusová a tramvajová doprava, zavřené jsou dveře předškolních zařízení.

Stávkujícím se nelíbí odebírání sociálních výhod a výše jejich platů. Odbory požadují pro 2,1 milionu zaměstnanců státu a měst jednorázovou výplatu sto eur plus zvýšení platu o skoro tři a půl procenta a změnu poplatků za noční služby. Pokud se situace nezmění, přijde další a to dlouhodobá stávka.

„To by znamenalo neomezenou stávku. Ale změnili bychom taktiku. Zaměřili bychom se na oblasti, které se tolik nedotknou obyvatel, ale spíš hospodářsky zasáhnou zaměstnavatele z veřejného sektoru,“ řekl televizi WDR Thomas Keuer z pobočky odborů Verdi v Duisburgu.

„Je to lepší, než jsme si mysleli, do stávky se zapojilo 90 procent odborářů. Je to velký úspěch,“ pochvaloval si další z odborářů Verdi Uwe Schramm.

"Mrzí nás, že to postihlo pasažéry, ale co? Když nejsou zaměstnavatelé ochotni jednat o odpovídajícím ohodnocení. A pokud ani tentokrát nás nevyslyší, jsme připraveni stávkovat nejen 8 nebo 11 hodin, ale mnohem dél," dodal.

Klára Stejskalová, bre, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme