Dvě třetiny prodejců alkoholu z Pardubic ještě nezažádaly o vydání koncese

Prodejci alkoholu mají už jen necelý měsíc na to, aby si zažádali o koncesi. Kdo ji nebude mít po sedmnáctém dubnu, nebude moci lihoviny nabízet zákazníkům. Například v Pardubicích je 2100 restauratérů, kteří nalévají alkohol, v tomto čísle nejsou stánkaři, drogisté nebo lékárníci. Dosud o koncesi požádala necelá třetina z nich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavené lahve s alkoholem v baru | Foto: Petr Jindra

Vedoucí pardubického živnostenského úřadu Rudolf Havlík to nechápe.

„Já už mám pocit, že se to snad ani nebude zvyšovat a že ti podnikatelé na to zapomínají. Nedokážu si to vysvětlit. Počet vydaných koncesí je pořád hrozně nízký,“ říká.

Koncese na prodej lihovin je jedním z bodů plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami a má přinést větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také více chránit konečné spotřebitele před závadnými lihovinami

Podobná situace je ale napříč celou republikou. Úřady zatím evidují jen asi 60 tisíc žádostí o koncesia. V Česku přitom podle ministerstva průmyslu a obchodu existuje na 190 tisíc míst, kde je možné rozlévat alkohol. A to výčet ještě nezahrnuje obchody a supermarkety.

„K dnešnímu dni je uděleno 56 036 koncesí na prodej alkoholu a 4107 žádostí je podáno. Tedy zhruba 60 tisíc lidí je již v tom procesu,“ řekl včera Českému rozhlasu ředitel odboru živností ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kameník.

Pokud živnostníci o koncesi skutečně do 17. dubna nepožádají a budou alkohol dál prodávat, hrozí jim i milionová pokuta.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

kap, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme