Sísí oznámil kandidaturu na egyptského prezidenta. Opustil kvůli tomu armádu

Egyptský ministr obrany Abd al-Fattáh Sísí bude kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách. Egypťanům to oznámil v televizním projevu. Aby mohl kandidovat, musí se ale rozloučit s armádou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý týden proběhla médii zpráva, že kandidovat bude strůjce loňského puče, polní maršál Abdal Fatah Sisí, ale jeho úřad ji dementoval. Jeho kandidatura se však očekává, stejně jako jeho volební vítězství | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

„Dnes se před vámi naposledy objevuji ve vojenské uniformě. Celý život jsem sloužil jako voják vlasti a tento okamžik je pro mě velmi významný. Poprvé jsem uniformu oblékl v roce 1970 jako patnáctiletý student vojenské střední školy,“ zahájil svůj projev Sísí.

Sám Sísí vyhodnotil své šance ve volbách jako velmi vysoké. Domnívá se, že v případě kandidatury bez problémů vyhraje. Mezi Egypťany má podporu zejména proto, že v dohledu není jiný kandidát s podobným charismatem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prezidentských volbách v Egyptě informoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Sísí je vnímán jako silný vůdce, který v zemi zavede pořádek. Jeho klidný, rozvážný projev na obyvatele po třech letech zmatků působí.

„Je to silná osobnost, generál. A egyptský lid potřebuje faraona. Když nebude v zemi pořádek, lehne popelem. Potřebujeme silného vůdce. Mursí, to nebyl vládce, ten ani neuměl přednést pořádný politický projev,“ myslí si káhirský taxikář.

Podpora Sísího ale není tak jednomyslná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stoupenci Muslimského bratrstva šedesátiletého generála považují za pučistu. Množství vzdělanějších lidí se navíc bojí, že Sísí v prezidentském křesle bude znamenat jakýsi návrat k pořádkům starého Mubárakova režimu. Skupiny odpůrců se ale jen těžko sjednotí za společným kandidátem.

Prezidentské volby se pravděpodobně nebudou falšovat, ale férovost jednotlivých aspektů voleb by mohla být zpochybnitelná. Důvody pro to se nacházejí už dnes, kdy se diskutuje o různém přístupu médií k jednotlivým kandidátům.

Se Sísím média už dnes v podstatě zacházejí jako s prezidentem. Státní televize mu včera dala prostor k projevu v nejsledovanějším večerním čase, což by se jiným kandidátům nestalo.

Štěpán Macháček, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme