Žádosti o dotace z programu Nová zelená úsporám začne stát přijímat 1. dubna

Startuje program Nová zelená úsporám. Žádosti o příspěvek na zateplení domu nebo výměnu kotlů mohou domácnosti posílat od prvního dubna. Státní fond životního prostředí je může přijímat až do konce října letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplení domu | Foto: novezahradnimesto.net

Stát dá letos na program 1,9 miliardy korun, tedy téměř o miliardu více než v loňském roce.

Peníze jsou určené těm, kdo si zažádají o zateplení domů, výstavbu nízkoenergetických domů, výměnu starých neekologických kotlů nebo o instalaci solárních panelů na ohřev vody.

„Žadatelé mohou být vlastníci, stavebníci rodinných domů, které jsou omezeny vnitřní podlahovou plochou 350 metrů čtverečních,“ upřesnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu Nová zelená úsporám mluvili ve vysílání Radiožurnálu ministr životního prostředí za hnutí ANO Richard Brabec a Vladimír Burda z občanského sdružení Vzduch Ostrava

Majitelé rodinných domů mohou podle ministerstva získat na zateplení až 55procentní podporu, na nové ekologické zdroje mohou dostat dokonce 75procentní dotaci. Žadatelé z Ústeckého a Moravskoslezského kraje budou zvýhodnění desetiprocentní bonifikací ve všech programech.

Program Nová zelená úsporám bude otevřený až do konce roku 2020. Podle ministra pomůže vytvořit až šest tisíc pracovních míst, a to převážně mezi drobnými živnostníky a firmami, které podnikají ve stavebnictví.

„Je tady prokazatelně pozitivní efekt pro ekonomiku z hlediska zvýšení zaměstnanosti. Je to díky tomu, že se zvyšuje nabídka stavebních prací a zvyšuje se i poptávka po různých stavebních prvcích. Budeme schopni přinést panu ministru financí do státní pokladny více než pět miliard korun,“ dodal Brabec.

Nová zelená úsporám 2013 trvala od poloviny srpna do 20. prosince a z jejího účtu se vyčerpala téměř miliarda korun. V rámci první Zelené úsporám v letech 2009 až 2012 se vyplatilo 20,2 miliardy pro 75 tisíc žádostí.

Nová zelená úsporám není jediný program, který je úzce navázaný na stavebnictví. Od začátku loňského roku nabízí nízkoúročené úvěry na opravy a modernizace bytových domů Panel 2013+. Je to stěžejní program Státního fondu rozvoje bydlení, jeho současný rozpočet je zatím kolem 700 milionů korun.

Šéf Svaz podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš už dříve řekl, že programy výrobu výrazně neoživí, protože stavebnictví si prochází hlubokou krizí. Ale krátkodobě by to firmám přece jenom pomoci mělo.

„Nepatrné zlepšení situace pro dodavatelské firmy, zejména v kategorii malých a středních firem, tady bezesporu je. Ale neznamená to nějaký zásadní obrat, musíme také samozřejmě přihlédnout k veřejné zakázce,“ uvedl Matyáš.

Na žádosti budou opět dohlížet energetičtí auditoři

Program Nová zelená úsporám loni provázely problémy s přijímáním žádostí. Dohlíželi na něj energetičtí specialisté, kterých bylo podle některých odborníků málo. Podle dřívějšího vyjádření viceprezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavla Ševčíka auditoři nestíhali, což mělo vliv na celkový počet žádostí.

Státní fond životního prostředí bude odborníky potřebovat i letos, jak říká šéf fondu Petr Valdman. „Audit musí říci, co se má udělat, aby se dosáhlo té úspory. Následně projektová dokumentace zpracovaná na základě energetického auditora musí říci, jak se to má provést, tak abychom dosáhli té úspory, která má být garantovaná.“

Loni mohli zájemci žádat o příspěvek z programu Nová zelená úsporám do 20. prosince. Na jeho účtu tehdy zbývalo zhruba 25 milionů korun. Rozpočet byl přitom miliardový.

Martin Hromádka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme