V Nemocnici Na Homolce začali operovat srdce zcela novým způsobem

V pražské Nemocnici Na Homolce začali operovat srdce zcela ojedinělým způsobem. Plastiku levé komory provedli společně kardiochirurg a kardiolog. Jedná se o takzvaný hybridní zákrok, a ten byl na světě zatím provedený pouze pětkrát. Z toho čtyřikrát právě Na Homolce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unikátní oparaci v Nemocnici Na Homolce provedli profesor Petr Neužil (vpravo) a primář Ivo Skalský (druhý zleva) operoval | Zdroj: ČTK

„Při operaci spolupracuje celá skupina,“ zdůraznil primář tamního kardiochirugického oddělení Ivo Skalský. „Kromě kardiologa a kardiochirurga také anesteziolog a ještě spousta dalších techniků.“

Kardiochirurg si uvolní přístup na boční stěnu levé komory srdeční, již propíchne speciálně upravenou jehlou. Pod rentgenovou kontrolou prochází dutinou levé srdeční komory a dostane se jehlou před komorovou přepážku do dutiny pravé komory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Princip a přínos hybridní operace srdce popsal primář kardiochirugického oddělení Nemocnice Na Homolce Ivo Skalský

Z druhé strany postupuje kardiolog, který také pod kontrolou rentgenu zavádí přes krční žílu drátěnou smyčku, již směřuje na komorovou přepážku.

Cílem je pevně uchytit zející konec punkční jehly, tedy ultratenký drátěný vodič, který kardiochirurg vnitřním otvorem jehly zavede do centra drátěné kličky. Tak se oba operatéři setkají.

„Pomocí sponek stahujeme k sobě levou komoru srdeční, nebo její část – hlavně na hrotu. A proti tomu je druhá kotvička umístěna uvnitř pravé komory. Pomocí těchto dvou kotviček sblížíme stěny výdutě levé komory,“ vysvětlil primář Skalský.

„Tímto zákrokem, šetrným pro pacienta, můžeme bez mimotělního oběhu zlepšit jeho srdeční výdej a celkovou výkonnost.“

Ivo Skalský také zdůraznil, že zákrok je minimálně invazivní a představuje mnohem menší zátěž pro pacienta než při klasické operaci, při které se musí otevřít hrudník.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme