Fico zasel mezi Slováky pochybnosti o Kiskovi. Využívá prý i strachu z neznáma

Slováci už zítra rozhodnou, jestli se novým prezidentem stane dosavadní premiér Robert Fico, nebo podnikatel a filantrop Andrej Kiska. Předvolební kampaň poznamenaly Ficovy ostré útoky na Kisku. Svému soupeři vyčítal údajné spojení se scientology nebo lichvářské postupy při podnikání. Nic se jasně neprokázalo, Slováci ale půjdou k volbám rozdělení. Někteří znechucení premiérem, jiní nalomení, jestli na pomluvách přece jen něco není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň na Slovensku. O post prezidenta bojují dosavadní premiér Robert Fico a podnikatel a filantrop Andrej Kiska | Foto: Vojtěch Berger

Robert Fico svolal uprostřed kampaně tiskovou konferenci, během které dramaticky ukázal rozhodnutí Slovenské obchodní inspekce o pokutách pro někdejší splátkové společnosti Andreje Kisky. Dokumenty prý dokazovaly i neférové obchodní podmínky. Ověřit premiérova tvrzení ale nejde, přinejmenším ne do voleb.

„K těmto rozhodnutím se bohužel neumíme dostat, protože Slovenská obchodní inspekce nezveřejňuje všechna svá rozhodnutí na internetu. Ta prvostupňová má až do roku 2013. Premiér sám říká, že se k tomu dostal infozákonem, ale tam bohužel mají lhůtu osm plus osm dní,“ vysvětluje Veronika Frankovská z projektu Demagog.sk, který kontroluje faktickou přesnost výroků politiků v televizních diskusích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory slovenských odborníků zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

„Zatím z našich výsledků vychází, že více nepravdivých a zavádějících výroků v poměru k pravdivým používá Fico. Fico během diskusí dost často používá ekonomické údaje, naopak Kiska se více věnuje názorovým, hodnotovým záležitostem. Mnohokrát své výroky opakuje,“ shrnuje Frankovská.

Robert Fico také Andreje Kisku obvinil z toho, že má kontakty se scientologickou církví. Citoval starší články z médií, podle kterých měli scientologové zvát Kisku na přednášky nebo mu vydat knihu. Sám Kiska údajně netušil, že jde o scientology, jinak by si s nimi prý nic nezačínal. A veřejnosti nezbývá než mu věřit, myslí si Zuzana Wienková z občanského sdružení Aliance Fair-play.

„Robert Fico vydával tyto věci za neprůstřelný důkaz toho, že je Andrej Kiska spojený se scientologií. On vlastně nafoukl fakta, která jsou sama o sobě neprůkazná. Působil na úplně nejnižší pudy slovenských občanů, na nějaký strach z neznáma nebo z někoho, kdo je může zmanipulovat,“ upozorňuje Wienk.

Předvolební kampaň na Slovensku. O post prezidenta bojují dosavadní premiér Robert Fico a podnikatel a filantrop Andrej Kiska | Foto: Vojtěch Berger

Andrej Kiska se do problémů mohl dostat i svou vlastní nezkušeností. Robert Fico je naopak zkušený víc než dost, v politice je přes 20 let a postavil na tom celou svou kampaň. Andreje Kisku vykresloval jako bezpečnostní riziko a konfliktního člověka.

„Faktem je, že pan Fico je talentovaný politik. Velmi dobře umí odhadnout, co mu škodí, co mu prospívá. Ví, jaká je jeho cílová skupina, kdo všechno do ni spadá, a poskytuje přesně to, co od něj ta cílová skupina očekává,“ říká komentátor týdeníku TREND Marián Leško.

Robert Fico zasel mezi Slováky spoustu pochybností o Andreji Kiskovi. Jestli to bude stačit, aby nejpopulárnější slovenský politik neprohrál, se ukáže v sobotu. Jasným favoritem voleb už ale Robert Fico dávno není.

Robert Fico a Andrej Kiska | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme