Turecká vláda stupňuje svůj boj se sociálními sítěmi. Po Twitteru zakázala i YouTube

Turecká vláda stupňuje svůj boj s opozicí a uzavírá jeden internetový kanál za druhým. Po zákazu Twitteru přišel na řadu videoportál YouTube. Kontroverzní opatření proti internetu kritizuje nejen Západ, ale i turecká justice. Za současným omezováním přístupu na internet stojí vládní strana v čele s premiérem Erdoganem. Sami Turci se ptají, co přijde dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

YouTube - Český rozhlas | Foto: Oddělení komunikace

Premiéru Erdoganovi jsou sociální sítě dlouhodobě trnem v oku, jsou prý škodlivé a nepřátelské. Občas se na nich totiž objevují kritické nebo jinak třaskavé materiály.

Před pár týdny byla zveřejněná nahrávka, kde údajně Erdogan radí synovi, jak ukrýt nashromážděné miliony.

Teď se na YouTube objevilo video, na kterém šéf tureckých tajných služeb hovoří s ministrem zahraničí a velitelem armády o chystané vojenské intervenci v sousední Sýrii.

Proto byl tedy podle vládních zdrojů zablokován server YouTube.

Možná jde o záminku. Blíží se obecní volby

Může jít ale jenom o záminku. O víkendu jsou v Turecku důležité obecní volby a nezávislé informace by mohly stranu premiéra Erdogana ohrozit.

V minulosti to byl například právě již zakázaný Twitter, kde se šířily necenzurované zprávy a informace.

Příznivcům premiéra Erdogana takový postup nevadí, lidé z liberálnějších kruhů jsou ale pobouřeni.

„Používáme Facebook a YouTube mnoho let, zákaz přišel jako šok. Trochu se začínám obávat, co bude, až tato vláda vyhraje volby,“ říká Turek ve středních letech.

Turecko, Twitter, zákaz | Foto: Reuters

„Jsem zvědavá, jak daleko půjdou v omezení našich svobod. Nejdřív Twitter, teď YouTube. Co bude dál? Facebook? Jak daleko to půjde a kdy to skončí?“ doplňuje mladá žena.

Nejsou to ale jen běžní Turci, kdo je takovými zákazy zneklidněn. Ve středu nařídil turecký soud ukončit blokádu Twitteru.

Telekomunikační úřad má 30 dní na to, aby spojení s Twitterem buď obnovil, nebo se odvolal.

V případě zablokovaného Twitteru se Turci rychle naučili tento zákaz obcházet a paradoxně jsou teď lidé v Turecku na sítích možná ještě aktivnější než dříve. Před zákazem mělo v Turecku má účet na Twitteru asi 10 milionů lidí.

Není to poprvé, kdy se Turci nemohli dostat na některé internetové stránky. V roce 2008 jim vláda na dva roky zablokovala přístup na server YouTube - prý se tam objevovala videa, která urážela vládní představitele.

Nejsledovanější účty sociální sítě Twitter, její příjmy a zisky | Foto: ČTK

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme