Rakouská vláda uvažuje o nákupu umělecké sbírky za desítky milionů. K nelibosti muzeí a galerií

Rakouský ministr kultury Josef Ostermayer uvažuje o tom, že by stát mohl koupit sbírku asi 7000 uměleckých předmětů. Patří majiteli řetězce hobbymarketů Baumax, který se dostal do finančních problémů. Pracovníkům rakouských muzeí a galerií ale vadí, že chce stát zachraňovat něčí soukromé podnikání, když jinak dává na kulturu málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Essl Muzeum - soukromé muzeum majitele Baumaxu Karlheinze Essla | Foto: Essl Muzeum

„Rakouský stát podle nich dlouhodobě nefinancuje v dostatečné výši práci muzeí a galerií a teď by najednou našel desítky milionů eur na nákup něčí soukromé sbírky a záchranu soukromého podnikání,“ říká zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

Rakousko v současné době šetří, kde může. Navíc se vyrovnává s obrovským finančním skandálem korutanské banky Hypo Alpe Adria.

Pokud by ale vláda soukromou sbírku Karlheinze Essla koupila, mohla by zachránit 4000 pracovních míst v hobbymarketech Baumax.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech rakouské firmy Baumax mluvil zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Hospodaření rodinné firmy Baumax není v posledních letech vůbec dobré. Čísla za loňský rok ještě nejsou známá, ale například předloni se čistá ztráta celého řetězce zdvojnásobila na 126 milionů eur.

Sbírka umění jeho zakladatele je v současné době umístěná v soukromém muzeu v Klosterneuburgu nedaleko Vídně. Muzeum funguje už 15 let. Hodnota sbírky se odhaduje na přibližně 86 milionů eur (skoro 2,5 miliardy korun).

„Essl nechce díla prodávat volně na trhu s uměním. Bojí se, že by byl přesycený a spadla by cena uměleckých předmětů,“ dodává Berger.

Noční Leopold Museum | Foto: Rupert Steiner, MQ E+B GesmbH

Odkoupení sbírky už odmítla spolková země Dolní Rakousko. Vláda o něm teprve bude jednat.

Rakousko už má s převodem soukromých uměleckých sbírek zkušenost. Před 20 lety do vlastnictví státu přešla sbírka Rudolfa Leopolda. Leopoldovo muzeum se pak stalo jednou z atrakcí ve Vídni.

Cena obrazů navíc za dobu, kdy jsou ve vlastnictví státu, zvýšila. Obsahuje například díla Gustava Klimta nebo Egona Schieleho.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme