Egyptským velitelem ozbrojených sil a ministrem obrany se stal Subhí

Egypt má nového vrchního velitele ozbrojených sil. Po odstoupení Abd al-Fattáha Sísího, který bude kandidovat na prezidenta republiky, se jím stal jiný člen Nejvyšší vojenské rady Sidkí Subhí. Tento generál se zároveň stává i novým ministrem obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané slaví kandidaturu Abd al-Fattáha Sísího na prezidenta | Foto: Reuters

„Rozhodnutím prezidenta Egyptské arabské republiky číslo 102 z roku 2014, je jmenován generálporučík Sidkí Subhí Sajjid Sajjid Ahmad ministrem obrany a vojenské výroby.“ Tak zaznělo protokolární uvedení nového ministra obrany do úřadu.

Odchod Abd al-Fattáha Sísího do civilu a nástup Sidkího Subhího na jeho místo nebude pro Egypt znamenat žádnou výraznou změnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách ve vedení egyptské armády informoval zpravodaj Štěpán Macháček

„Sísí sice svlékl vojenskou uniformu, ale o jeho pokračujícím vlivu směrem dovnitř armády nelze pochybovat,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Subhí byl jako náčelník generálního štábu zástupcem Sísího v Nejvyšší radě ozbrojených sil. A byl jeho věrným spolupracovníkem. Současný náčelník generálního štábu Mahmúd Higází je dokonce se Sísím propojen rodinně. Jeho dcera je provdána za jednoho ze Sísího synů.

Vazby jsou tedy velmi pevné a to je i důvod, proč si kritici Sísího kandidatury z řad Egypťanů myslí, že Sísí bude sice formálně civilním kandidátem a případně prezidentem, ale ve skutečnosti to bude de facto muž armády v prezidentském křesle.

Nejmocnější vojenská rada

Nejvyšší vojenskou radu tvoří 24 členů. Jsou to generálové, velitelé jednotlivých vojsk, letectva, námořnictva a případně zpravodajství. Ústavně nemá mít žádný politický vliv v zemi. Fakticky je ale nejmocnějším tělesem v Egyptě.

Už jen svržení Husního Mubaraka před třemi lety bylo podle mnoha teorií v režii právě této vojenské rady. Ta pak Egyptu vládla následující rok. Letos v únoru dočasný prezident Adlí Mansúr vojenskou radu sestavil. „Ona je v zákulisí všech vážných rozhodnutí, která se v egyptské politice dějí,“ upřesňuje Macháček.

Armáda se osamostatňuje

Mansúr v únoru rozhodl, že velitelem Nejvyšší vojenské rady už nebude prezident, ale ministr obrany. Ten je zároveň i velitelem ozbrojených sil.

„Je to další krok k tomu, že se ozbrojené síly oddělují, osamostatňují a vymaňují z jakéhokoli dohledu civilní moci. Objevují se i zprávy, že armáda chce kontrolovat peníze, které přicházejí do Egypta jako pomoc bohatých arabských zemí - Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Armáda tak chce posilovat i svoji samostatnou ekonomickou pozici,“ dodává Macháček.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme