Egyptským velitelem ozbrojených sil a ministrem obrany se stal Subhí

Egypt má nového vrchního velitele ozbrojených sil. Po odstoupení Abd al-Fattáha Sísího, který bude kandidovat na prezidenta republiky, se jím stal jiný člen Nejvyšší vojenské rady Sidkí Subhí. Tento generál se zároveň stává i novým ministrem obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané slaví kandidaturu Abd al-Fattáha Sísího na prezidenta | Zdroj: Reuters

„Rozhodnutím prezidenta Egyptské arabské republiky číslo 102 z roku 2014, je jmenován generálporučík Sidkí Subhí Sajjid Sajjid Ahmad ministrem obrany a vojenské výroby.“ Tak zaznělo protokolární uvedení nového ministra obrany do úřadu.

Odchod Abd al-Fattáha Sísího do civilu a nástup Sidkího Subhího na jeho místo nebude pro Egypt znamenat žádnou výraznou změnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách ve vedení egyptské armády informoval zpravodaj Štěpán Macháček

„Sísí sice svlékl vojenskou uniformu, ale o jeho pokračujícím vlivu směrem dovnitř armády nelze pochybovat,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Subhí byl jako náčelník generálního štábu zástupcem Sísího v Nejvyšší radě ozbrojených sil. A byl jeho věrným spolupracovníkem. Současný náčelník generálního štábu Mahmúd Higází je dokonce se Sísím propojen rodinně. Jeho dcera je provdána za jednoho ze Sísího synů.

Vazby jsou tedy velmi pevné a to je i důvod, proč si kritici Sísího kandidatury z řad Egypťanů myslí, že Sísí bude sice formálně civilním kandidátem a případně prezidentem, ale ve skutečnosti to bude de facto muž armády v prezidentském křesle.

Nejmocnější vojenská rada

Nejvyšší vojenskou radu tvoří 24 členů. Jsou to generálové, velitelé jednotlivých vojsk, letectva, námořnictva a případně zpravodajství. Ústavně nemá mít žádný politický vliv v zemi. Fakticky je ale nejmocnějším tělesem v Egyptě.

Už jen svržení Husního Mubaraka před třemi lety bylo podle mnoha teorií v režii právě této vojenské rady. Ta pak Egyptu vládla následující rok. Letos v únoru dočasný prezident Adlí Mansúr vojenskou radu sestavil. „Ona je v zákulisí všech vážných rozhodnutí, která se v egyptské politice dějí,“ upřesňuje Macháček.

Armáda se osamostatňuje

Mansúr v únoru rozhodl, že velitelem Nejvyšší vojenské rady už nebude prezident, ale ministr obrany. Ten je zároveň i velitelem ozbrojených sil.

„Je to další krok k tomu, že se ozbrojené síly oddělují, osamostatňují a vymaňují z jakéhokoli dohledu civilní moci. Objevují se i zprávy, že armáda chce kontrolovat peníze, které přicházejí do Egypta jako pomoc bohatých arabských zemí - Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Armáda tak chce posilovat i svoji samostatnou ekonomickou pozici,“ dodává Macháček.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme