Z Mali se vrátila druhá výprava českých vojáků, Afričany cvičí v boji s islamisty

Z výcvikové mise Evropské unie v africkém Mali se vrátilo 38 českých vojáků. Společně s dalšími evropskými jednotkami se tam podíleli mimo jiné na výcviku malijské armády. Na základně Koulikoro měli Češi na starosti asi tisícovku malijských rekrutů. Půl roku je připravovali na boje s islamistickými povstalci ze severu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v Mali - členové islamistické skupiny Ansar Dine | Zdroj: ČTK

„Jsou veselí, pořád se smějí, baví. V Afghánistánu člověk musí být opatrný, aby se neurazili. Když se dotknete černochů, tak vám to s humorem vrátí,“ líčí dojmy z Mali šéf čtyřčlenného instruktorského týmu Petr Kopecký.

Výsadkář z Chrudimi sloužil v Kosovu i v na Blízkém Východě, v Africe ale poprvé.

Na klidném jihu země učili Češi mladé a ne příliš důsledné rekruty všechno úplně od začátku. „Od manipulace se zbraní a zdravotnickou přípravu přes to, jak najít nástražná výbušná zařízení,“ vyjmenovává Kopecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

O misi českých vojáků v Mali se zajímala Evelyna Kulíšková

Instruktoři přitom spolupracovali s dalšími týmy třeba z Norska nebo Španělska. V názoru na malijské vojáky se shodovali.

„Chybí jim nasazení do práce. V Afghánistánu to bylo spíš proto, že někde dostali zaplaceno víc, tady spíš proto, že se jim nechtělo. Možná je to i tím, že mají málo jídla,“ uvažuje Kopecký.

Vedle toho mají Malijci i svérázný přístup k vojenským taktikám. „Používají talismany, takzvané gri-gri. A to vysvětlujete vojákovi: Tady nemůžeš ležet, běž se schovat za kámen nebo za keř, a on vám řekne: To je dobrý, já mám gri-gri,“ směje se šéf instruktorů.

Poté ale zvážní, když dodává: „Pro mladé vojáky je to strašák, jet na sever. Na druhou stranu do toho všichni jdou, protože cítí, že pokud to neudělají, tak ta země těžko bude držet pohromadě.“

Nespat na zemi a mít moskytiéru

Do mise v Mali už mezitím odletěla třetí skupina českých vojáků. A proč se vlastně česká armáda angažuje v cizím konfliktu s islamistickými bojůvkami?

„Vždycky je lepší vypořádávat se s rizikem v místě, kde vzniká, než ho pustit až k nám domů,“ míní náčelník generálního štábu armády Petr Pavel.

Vedle toho prý každá zahraniční mise představuje pro armádu mnoho cenných zkušeností. „Nevyplatí se spát na zemi a rozhodně je nutné mít dobrou moskytiéru," uzavírá osobním postřehem z Afriky instruktor Petr Kopecký.

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme