Muzeum Vysočiny ukazuje Jihlavu 20. století na dobových filmech i fotkách

V jihlavském muzeu Vysočiny teď mohou návštěvníci vidět například zapomenuté filmy, dobové fotografie nebo výjimečné předměty. Muzeum prochází revoluční změnou. Většina expozic bude zcela jiná a několik nových také přibude. Mezi nimi i výstava věnovaná 20. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobová fotografie z odvodu psů, publikováno s laskavým svolením Státního okresního archivu v Havlíčkově Brodě | Foto: Archiv

„Byli jsme v Praze v Národním filmovém archivu a v Krátkém filmu a vybírali jsme si materiály týkající se jihlavské historie,“ říká historik muzea Vysočiny Martin Kos.

„Jedná se o staré záběry města, jízdy tramvaje, trhy, ale jsou tam i válečné záběry,“ popisuje filmy, které budou součástí expozice 20. století.

Ta nabídne návštěvníkům velkoplošnou obrazovku, na které si budou moci vybrat z 28 filmů a historii si připomenout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavu muzea Vysočiny s tématikou Jihlavy ve 20. století se zajímal Petr Palovčík

„Například elektrickou dráhu, která jezdila v Jihlavě, školství, kulturu, architekturu či bývalé starosty města,“ vyjmenovává Martin Kos.

Nová expozice podle něj poskytně i zcela neznámý pohled na centrum města.

„Snažíme se o to, aby se stará historická fotografie prolnula s novou, moderní zástavbou náměstí. Aby na jedné stěně byla Jihlava ze začátku 20. století a končila na druhé stěně Jihlavou současnou,“ vysvětluje.

Na další stěně výstavy bude strom života. „Bude zachycovat významné události v historii města. Například model vozu elektrické dráhy či model Sokolovny,“ přibližuje historik.

Expozici má do detailů vymyšlenou, ale některé exponáty ještě schází. „Například sháníme oděvy na figuríny z doby po druhé světové válce a z 60. a 70. let,“ poznamenává.

Celková přeměna muzea Vysočiny v Jihlavě bude stát 13 milionů korun.

Petr Palovčík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme