V Ústeckém kraji zdraží vstupné na pěti památkách ve správě NPÚ

Památky v Ústeckém kraji letos otevírají dřív než vloni. Snaží se tak dohnat ztráty, které loňská sezona poznamenaná povodněmi přinesla. Další peníze získají některé z nich i ze zvýšeného vstupného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Velké Březno | Foto: Eva Bucharová

„Situace nás nutí, abychom částečně vstupné zvyšovali. Přistoupili jsme k tomu buď u objektů, kde jsou otevřené nové trasy nebo kde musíme investovat do obnovy. V Ústeckém kraji je to u pěti objektů z 13 spravovaných,“ vysvětluje ředitel územní památkové správy v Praze Dušan Michelfeit.

I letos bude fungovat Věrností program pět plus jedna. Pokud turisté navštíví pět jakýchkoliv objektů, které patří pod Národní památkový ústav, další vstupenku získají zdarma.

Některé památky také chystají novinky. Na zámku v Benešově nad Ploučnicí otevírají nové turistické centrum. Poprvé bude letos také otevřený kostel sv. Floriána v Krásném Březně.

Většina hradů a zámků v Ústeckém kraji se připojí k tradičním akcím jako je Mezinárodní den památek, Dny evropského dědictví nebo Hradozámecká noc. Dále se budou konat i kostýmované prohlídky nebo oblíbená hraběcí mlsání ve Velkém Březně.

Tamní zámek navíc návštěvníkům ukáže i unikát. Daguerrotypii z roku 1893, kde je na skle pomocí amalgamu a stříbra zachycen obraz rodiny hraběte Chotka.

Zámek ve Velkém Březně představí návštěvníkům daguerrotypii z roku 1893, kde je na skle pomocí amalgamu a stříbra zachycen obraz rodiny hraběte Chotka | Foto: Iva Zítková

„Daguerrotypie je velmi stará, slavná a vzácná. Protože je to jedna z nejstarších daguerrotypií portrétních na světě. Jestli jsou na světě další čtyři, tak je to moc,“ říká kastelán zámku ve Velkém Březně Miloš Musil.

„Naše je navíc výjimečná tím, že má jasný rodokmen. Víme, kdo je kdo, kde vznikla, kdy vznikla. Tím jde o naprostý unikát nevyčíslitelné hodnoty,“ dodává.

Návštěvníci uvidí její kopii při nové výstavě, která se věnuje osudu slavné Žofie Chotkové.

Hraběnka ve Velkém Březně žila a později se stala manželkou Františka Ferdinanda d´Este. Po jeho boku před 100 lety zemřela při atentátu v Sarajevu, který odstartoval první světovou válku.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme