Čínský prezident přivezl do Berlína miliardové kontrakty pro německé firmy

Berlín po 9 letech hostí nejvyššího čínského představitele, prezidenta Si Ťin-pchinga. Asijská delegace nabízí německým firmám miliardové kontrakty. Kancléřka Merkelová se při vzájemném setkání nevyhnula kritice současného stavu lidských práv v Číně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený generální tajemník čínské komunistické strany Si Ťin-pching | Foto: ČTK/AP, Vincent Yu

Ekonomické vazby mezi Německem a Čínou jsou stále těsnější. Frankfurt nad Mohanem bude napříště finančním centem obchodu s čínskou měnou. Dohodli se na tom zástupci obou centrálních bank.

Už dnes na exportu do Číny závisí v Německu na milion pracovních míst. Podle prezidenta Joachima Gaucka se bez Číny v 21. století řešení žádných velkých otázek neobejde.

„Důležitým tématem v naší diskusi bylo dodržování lidských práv,“ prozradila kancléřka Merkelová. Stejně jako prezident Gauck však zůstala na veřejnosti u diplomatického prohlášení.

Návštěvu čínské hlavy státu provázejí demonstrace několika desítek aktivistů upozorňujících na porušování práv tibetské a ujgurské menšiny.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme