Daňové přiznání mohou lidé vyplnit na internetu, vyhnou se frontám na pobočkách

Finanční úřady přijímají daňová přiznání i dnes od 8 do 12 hodin. Stále ještě zbývá mnoho lidí, kteří tuto povinnost nechávají na poslední chvíli. Na některých pobočkách se proto dají očekávat fronty. Lze se tomu vyhnout prostřednictvím odevzdání formuláře online.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad, daně, daň, daňové přiznání, formulář (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Daňové přiznání se musí v řádném termínu odevzdat do 1. dubna. Kdo využívá služeb daňového poradce, musí k tomuto datu odevzdat na finanční úřad plnou moc. Pro něj se termín posouvá do 1. července.

Finanční úřady dnes mají prodlouženou pracovní dobu. Kvůli blížícímu se termínu podání daňového přiznání budou mimořádně otevřené úřady ve všech krajských a bývalých okresních městech, a to od osmi do dvanácti hodin.

Případným frontám se lidé mohou vyhnout díky online formuláři, který jim s vyplněním daňového přiznání pomůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak podat elektronické daňové přiznání, zjišťovala Jitka Hanžlová

„Na stránkách finanční správy pod www.daneelektronicky.cz se přímo dostanete na aplikaci elektronická podání. Vyhledáte v elektronických formulářích ten příslušný formulář, který potom vyplníte podle pokynů,“ vysvětluje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Na internetových stránkách se nachází také instruktážní video, které lidem postup názorně vysvětlí.

„Aplikace je velice dobře přizpůsobená i pro laika, který běžně nevyužívá internet. Je tam spousta nápověd, kontrol, výpočtových ověření. Aplikace vás upozorní, že jste udělala chybu a musíte ji opravit,“ popisuje Petlachová.

Daň z příjmu fyzických osob stanovuje zákon o daních z příjmu č. 586/1992 Sb.. Vztahuje se na příjmy zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných, příjmy z nájmů či kapitálové příjmy včetně příjmů ze zahraničí.
Za zaměstnance platí daň (pomocí srážky ze mzdy) a podává daňové přiznání zaměstnavatel. Podnikatelé a živnostníci musí podat daňové přiznání a zaplatit vyměřenou daň do 1. dubna 2014.

Aplikaci chválí i právník společnosti Iuridicum Remedium a odborník na informační technologie Václav Novák.

„Vyplňování daňového přiznání tam probíhá velmi pohodlným způsobem,“ říká.

S elektronickým podpisem nebo bez něj

Program vše vypočítá, zkontroluje a poplatník má jistotu, že je daňové přiznání v pořádku. Tuto aplikaci můžete využít také rovnou k podání daňového přiznání.

„To můžete učinit jak s elektronickým podpisem, nebo bez něj. Pokud tak učiníte bez elektronického podpisu, počítejte s tím, že do pěti kalendářních dnů musíte své podání potvrdit správci daně zvlášť. Nabídne se vám v aplikaci e-tiskopis, což je potvrzení o podaném daňovém přiznání elektronicky,“ radí mluvčí Petra Petlachová.

Finanční úřady výjimečně otevřely v sobotu. Lidé ale s daňovými přiznáními příliš nechodili

Číst článek

Navíc je prý aplikace bezpečná. „Pokud máte počítač, který není napadený a počítač, který není napadený, tak by to mělo být bezpečné,“ dodává právník Václav Novák.

Dalším způsobem elektronického podání je využití své datové schránky. Vyplněný formulář si člověk může vytisknout, vlastnoručně podepsat a odnést na finanční úřad.

Finanční úřad, daně, daň, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jsou lidé, kteří k vyplňování daňového přiznání používají stránky jiných serverů. Finanční úřad ale nekontroluje, zda tyto aplikace fungují správně a obsahují všechny aktuální změny.

Kromě toho není jisté, jak je zajištěna ochrana dat, která člověk do takových formulářů napíše. Úřad pro ochranu osobních údajů je nekontroluje.

Václav Novák používání takových serverů nedoporučuje. Pokud by se někdo stejně rozhodl je využít, má si pečlivě přečíst podmínky ochrany osobních údajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnosti podání daňového přiznání přes internet mluvil právník společnosti Iuridicum Remedium Václav Novák

Další nabízenou možností je vyplnění formuláře na on-line úložišti, takzvaném Cloudu, americké společnosti Microsoft.

„Tento postup už není tak bezpečný, protože ze zkušenosti víme, že data, která plynou k cizím společnostem, mohou být využita úřady. Především americké úřady jsou v získávání těchto dat velmi agresivní a daňovému poplatníkovi by se to mohlo v budoucnu vymstít,“ varuje Novák.

Jitka Hanžlová, Květa Moravcová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme