Výstava v Kersku představí i plot, který prokopl Bohumil Hrabal. Vyšla také kniha povídek

V knize povídek Slavnosti sněženek zachytil Bohumil Hrabal příběhy lidí z Kerska, kde měl chatu. Sousedi mu to v roce stého výročí narození oplatili. V Kersku dnes pokřtí knihu, která odhaluje skutečné osudy hrdinů zachycené v knize i ve filmu Slavnosti sněženek. Výstava v Lesním ateliéru pak představí fotky, dokumenty i kuriozity spojené s Hrabalem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chata spisovatele Bohumila Hrabala | Foto: Jaroslav Skalický

„Potkávali jsme ho na různých akcích. Ale nikdy jsem ho neoslovil, čehož dodnes lituji. A nikdy jsem si ho nevyfotil, čehož také lituji,“ vzpomíná na spisovatele Bronislav Kuba.

Dnes odpoledne představí Lesním ateliéru v Kersku svou knihu Slavnosti sněženek - Lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku.

„Vyhledal jsem jak skutečné postavy, tak jsem oslovili lidi z filmu Slavnosti sněženek a přátele Bohumila Hrabala, kteří se o něj starali až do konce života,“ dodává Kuba.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hrabalově Kersku natáčel redaktor Jaroslav Skalický

Na výstavě si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie zdejších obyvatel, kteří se stali předlohou Hrabalových literárních postav. Uvidí také fotografie z natáčení filmu a předměty, které se v něm objevily.

„Například originální mysliveckou kamizolu skutečné postavy pana France, kterou ve filmu nosil pan Hrušínský. A symbol filmu – divočáka. Ne živého, ale vycpaného,“ říká místostarostka Kerska Jana Kubová.

Kersko proslavila Hrabalova povídková kniha Slavnosti sněženek (1978) a především stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela (1983). Bohumil Hrabal v něm sám hraje malou epozidní roli, v dalších vystupují například herci Rudolf Hrušinský, Jaromír Hanzlík nebo Petr Čepek.

Originální památku na Bohumila Hrabala – kus plotu s polámanými laťkami - zapůjčil na výstavu jeho nejbližší soused v Kersku Zdeněk Eliáš.

„Jako žák nebo dorostenec hrál za Polaban Nymburk,“ připomíná Eliáš.

Se svými dvěma syny si kopal na dvorku, když přišel Bohumil Hrabal, že si s nimi zahraje.

„Hodil jsem mu míč, já jsem chytal. Občas jsem to vyrazil. On napral tu mičudu do svého plotu a přerazil několik planěk. Z piety jsem to schoval,“ popisuje soused.

Výstava v kerském Lesním ateliéru potrvá do října.

Z filmu Slavnosti sněženek | Foto: Bonton

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme