Severní Korea hrozí testem jaderných zbraní. Je to reakce na kritiku OSN

Severní Korea pohrozila dalším jaderným testem. Je to reakce na kritiku Rady bezpečnosti, která odsoudila nedávné zkoušky raket středního a krátkého doletu. KLDR ve své odpovědi navíc upozornila na pravidelné vojenské cvičení, které u břehů poloostrova v těchto dnech pořádají Spojené státy s Jižní Koreou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská zkouška balistické rakety | Foto: Ng Han Guan | Zdroj: ČTK

Pchjongjang provedl v minulých dnech rovněž množství raketových zkoušek, kdy vypustil desítky střel krátkého i středního doletu, za což si vysloužil kritiku mezinárodního společenství.

„Nevylučujeme novou formu jaderného testu zaměřeného na posílení našeho jaderného odstrašování,“ uvedlo ve svém prohlášení severokorejského ministerstvo zahraničí.

Podle odborníků jde nejspíš o další z reakcí na společné jihokorejsko-americké vojenské manévry, které v oblasti začaly koncem února.

Cvičení, která má pokračovat do poloviny dubna, KLDR několikrát označila za nácvik k invazi a již v minulosti ho provázela výhrůžnými gesty adresovanými Spojeným státům a Jižní Koreji.

Poslední raketovou zkoušku uskutečnila Severní Korea ve středu, Rada bezpečnosti OSN hned následující den tento krok odsoudila a má v plánu projednat "odpovídající reakci".

„Je nepřijatelné, že Rada bezpečnosti odsoudila náš obranný raketový test, zatímco ignoruje válečná cvičení, která provádějí Spojené státy,“ reagovala dnes severokorejská diplomacie.

ČTK, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme