Čeští politici věří, že nový slovenský prezident bude pracovat na udržení dobrých vztahů

Novým slovenským prezidentem se stal podnikatel a filantrop Andrej Kiska, který ve druhém kole dostal o 400 tisíc hlasů víc než současný slovenský premiér Robert Fico. Na první zahraniční cestu se chystá do Prahy. Reakce českých politiků na výsledky voleb jsou ale opatrné – jakoby nevěděli, co od Kisky čekat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby na Slovensku vyhrál podnikatel a filantrop Andrej Kiska | Zdroj: ČTK

Prezident Zeman respektuje vůli slovenských voličů a Andreji Kiskovi prý co nejdříve pošle gratulaci.

„Vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou jsou dlouhodobě nadstandardní a takové zůstanou i v budoucnu. Předpokládám, že pan prezident pošle to blahopřání v co nejkratším termínu,“ doplňuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Premiér Bohuslav Sobotka označil volby na Slovensku za ostrý, ale férový zápas, který potvrdil sílu tamní demokracie. Doufá, že nový slovenský prezident bude dál rozvíjet česko-slovenské vztahy.

„Naše vzájemné kontakty a vztahy jsou nyní na vynikající úrovni. V dubnu se připravuje společné zasedání česko-slovenské vlády a spolupracujeme na společných projektech,“ uvádí Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce českých politiků zjišťovala reportérka Lenka Jansová

Ministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD prý volební výsledek nepřekvapil. „Sociální demokracie přála vítězství panu Ficovi. Slovenští občané se rozhodli jinak, je potřeba to respektovat,“ dodává.

Šéf hnutí ANO a slovenský rodák Andrej Babiš vítězství Andreje Kisky čekal:

„Myslím, že už první kolo ukázalo, že voliči nechtějí, aby všechny ústavní funkce byly v rukou jedné strany. Bylo jasné, že pokud kandidáti, kteří nepostoupili do druhého kola, podpoří pana Kisku, má velké šance vyhrát."

Podle místopředsedkyně hnutí ANO Věry Jourové dali slovenští voliči najevo, že chtějí jiný styl politiky. Podobnost nachází i s Českou republikou. „Myslím si, že i v Čechách lidé dávají najevo, že si přejí praktickou politiku, která vidí, jaké jsou problémy a jaká jsou nejracionálnější řešení. Podle mě je to potvrzení stejného trendu,“ domnívá se.

Slováci přirovnávají neúspěch Fica ve volbách k prohře Mečiara v roce 1998

Číst článek

S výsledkem voleb je spokojený také Tomio Okamura z Hnutí Úsvit. „Je to krásná ukázka přímé demokracie a přímé volby, kdy kandidát strany, která prakticky ovládá celé Slovensko, neuspěl ve srovnání s normálním občanským a politickým slušným kandidátem.“

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska Slovensko naopak riskuje, když si do svého čela zvolilo člověka, který nemá zkušenosti s politikou.

Andrej Kiska se stane prezidentem Slovenska, volil ho více než milion lidí

Číst článek

„Prezident republiky je první politik v zemi. Já bych vždycky trochu viděl jako riziko, když se jím stane člověk bez politické zkušenosti. Je to taky řemeslo, ke kterému zkušenosti patří. Ale je to svobodná vůle slovenských voličů a pevně věřím, že všechno bude v nejlepším pořádku,“ říká Kalousek.

Blahopřání nové slovenské hlavě státu zaslali komunisté. „Jde o výsledek demokratické volby. Panu Kiskovi bych chtěl popřát ke zvolení prezidentem Slovenska a popřát Čechům i Slovákům, aby i on pokračoval v budování nadstandardních česko-slovenských vztahů,“ vzkázal předseda KSČM Vojtěch Filip. Teď je prý důležité, jestli Robert Fico odstoupí, nebo zůstane premiérem.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme