Rodiče z Prahy 6 chtějí v Pelléově vile zřídit školku. Radnice je proti

Hanka Landová z Prahy 6 po městské části dlouhodobě chce, aby v Dejvicích zřídila víc mateřských škol. Teď, když se po výtvarníkovi Jiřím Anderlovi uvolnila Pelléova vila, bylo by podle ní smysluplné věnovat prostor dětem, jako tomu bylo v minulosti. Sepsala kvůli tomu dokonce i petici. Radnice, která pro památkově chráněnou neorenesanční budovu stále hledá nájemce, je ale proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pelleova vila, Praha 6 | Foto: Jan Pejcha

K sepsání petice paní Landovou inspiroval zážitek ze zápisu do školky, kam chtěla přihlásit tříletého syna Šimona.

„Stovky rodičů čekaly několik hodin v každé školce a bylo nám jasné, že mladší děti nemají šanci se tam dostat,“ popisuje.

Podle ní je školek v Dejvicích celkové nedostatek. Některé maminky kvůli zápisu do školky dokonce dítěti přehlásí trvalé bydliště, aby se do nějaké školky dostalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud Pelléovy vily se zajímala reportérka Magdalena Medková

Podle Landové by nedostatek míst mohla částečně vyřešit Pelléova vila, která je v současné době prázdná a Praha 6 pro ni hledá nájemce. Nabízí se podle ní i tím, že jako mateřská školka sloužila už v minulosti.

Praha 6 ale argumentuje tím, že neorenesanční vila je památkově chráněná.

„Zjišťuje se, kolik by to stálo. Nikdo si zatím nedokáže představit, že by se památkový objekt doopravdy zpátky transformoval. Je to i kvůli tomu, že na provoz školek jsou určitá přísná opatření,“ vysvětluje mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

„Byla tam školka od 70. let do roku 2001. Nevidím důvod, proč by stavební úpravy měly být tak náročné. O jiném pozemku ani objektu nevíme a myslím, že to neví ani městská část,“ oponuje Landová.

Do čtrnácti dnů by radnice měla představit výsledky výběrového řízení. Už dříve radnice zmínila, že by v Pelléově vile chtěla výdělečnou kulturní instituci.

Magdaléna Medková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme