Maďarská opozice žádá odstoupení premiéra Orbána. Sešla se v Budapešti

V Budapešti se dnes sešli příznivci levicové opozice. Reagovali tak na sobotní pochod a mítink provládních sil. Hlavním tématem opozičního setkání bylo odvolání současné vlády v čele s premiérem Viktorem Orbánem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci maďarské levicové opozice požadují odvolání současné vlády | Zdroj: Reuters

„Orbáne, zmiz!“ skandoval asi 50tisícový dav na závěr dvouhodinového mítinku. Vystoupili na něm hlavní představitelé všech pěti stran, které tvoří levicové a liberální spojenectví.

Pozornost na sebe strhl především volební lídr a premiérský kandidát levice, předseda opoziční socialistické strany Attila Mesterházy. Opětovně vyzval premiéra Orbána na předvolební veřejnou debatu, ten ji však stále odmítá.

Podle Mesterházyho je Orbánův systém vytvořený z nejhorších tradic maďarských dějin. Ideologicky je prý horthystický – Miklós Horthy byl hlavou maďarského státu v meziválečném období a později spolupracoval s nacistickým Německem, ekonomicky i společensky feudální a z hlediska mocenské praxe bolševický.

Včera se v centru Budapešti sešlo na půl milionu lidí, kteří chtěli vyjádřit podporu vládě. Vyvrcholením shromáždění byl předvolební projev premiéra Viktora Orbána.

V průvodu byl vidět i pes s vlaječkami maďarských opozičních levicových stran | Foto: Reuters

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme