Lidé mají už jen dva dny na podání daňového přiznání, úřady budou otevřené déle

Na podání daňového přiznání zbývají už jen poslední dva dny. Pobočky finančních úřadů proto mimořádně prodlouží otevírací dobu až do osmnácté hodiny večer. Kdo se opozdí, tomu hrozí sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý duben byl posledním dnem pro odevzdání přiznání k dani z příjmů fyzických osob | Foto: ČTK

Přiznání je třeba odevzdat a daň zaplatit do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července.

Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové úřady tolerují prodlevu jen pět pracovních dnů, tedy do příštího úterý. Potom začnou vybírat pokuty.

„Pokud poplatníci podají pozdě své daňové přiznání, hrozí jim sankce 0,05 procenta denně ze stanovené částky daně,“ upozorňuje Petlachová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postizích za pozdě podaná daňová přiznání mluvila Jitka Ježková z Generálního finančního ředitelství

Daň z příjmu musí být také zaplacena do 1. dubna, toleruje se platba i do 7. dubna. Poté je výše úroků z prodlení ovlivněna repo sazbou České národní banky. V současné době činí 14,05 procenta.

Všechny finanční úřady a jejich územní pracoviště budou v pondělí a úterý otevřené od osmé do 18. hodiny. Lidé ale nemusejí s daňovým přiznáním jen na úřad. Formulář mohou také zaslat poštou nebo ho podat přes internet.

„Na stránkách finanční správy www.daneelektronicky.cz se přímo dostanete na aplikaci elektronická podání, kde vyhledáte v elektronických formulářích příslušný formulář,“ vysvětluje Petra Petlachová.

Po odeslání nesmí poplatník zapomenout uložit do svého počítače potvrzení o podání přiznání. „Je to v podstatě taková doručenka, jaké známe z běžných poštovních zásilek. Navíc z potvrzení mohou sledovat stav svého podání. Mohou zjistit, kdy podání finanční úřad obdržel a jestli už ho pracovníci zpracovávají,“ vysvětluje Jitka Ježková z Generálního finančního ředitelství.

Poplatníci, kteří podali přiznání elektronickou cestou a nemají elektronický podpis, musí vytisknout e-tiskopis, fyzicky podepsat a doručit na finanční úřad. Tento tiskopis musí být na finančním úřadě do pěti kalendářních dnů ode dne elektronického podání.

Jitka Hanžlová, Petra Benešová, Martin Hromádka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme