Na pořádek v ostravských ulicích dohlíží více policistů i strážníků

Kriminalita na Ostravsku loni vzrostla. Policisté řešili o téměř tisíc trestných činů více než v předchozím roce, celkem přes 17 500, zároveň se jich ale více podařilo objasnit. Letošní rok vidí policisté ještě optimističtěji. Po letech se jejich stavy konečně zvýšily a znát je to už i v ulicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na Mostecku častěji kontroluje sběrny kvůli přibývajícím krádežím barevných kovů | Foto: Jan Beneš

U více než 30 procent případů se podařilo chytit nebo odhalit pachatele. Ředitel ostravských policistů René Dočekal to považuje za slušný výsledek.

„Hlavní důvod spatřuji v tom, že se navýšily počty policistů, především těch, kteří jsou určení pro venkovní výkon služby. To nám umožnilo daleko větší akceschopnost. Časy na dojezdy k událostem se podstatně zkrátily,“ vysvětluje.

V ulicích Ostravy se teď denně pohybuje pět až sedm hlídek, které jsou připraveny být do pár minut na potřebném místě. Dvě třetiny trestných činů přitom páchají recidivisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

O míru kriminality v Ostravě se zajímala redaktorka Iva Havlíčková

„Je otázka, co s tímto problémem, jak nastavit systém. Pro člověka, který byl pravomocně odsouzen, by to přeci mělo být dostatečným poučením, aby trestnou činnost neopakoval. Jestliže ji opakuje, tak je asi něco špatně,“ uvažuje Dočekal.

Ostravu hlídá přes tisíc policistů, o stovku více než před rokem. Dalších 45 nováčků prochází výcvikem. A přibylo i strážníků.

„Spokojeni nebudeme nikdy. Navrhoval jsem, aby se stav strážníků městské policie navýšil o dalších 200. Už v roce 2013 jsme měli mírný podstav. Pro letošní rok by to mohlo být lepší, protože jsme dostali navýšení 10 milionů do rozpočtu, což představuje zhruba 22 až 25 lidí,“ potvrzuje ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim.

Míra kriminality je v Moravskoslezském kraji druhá nejvyšší v republice, první místo v žebříčku zaujímá Praha. Nárůst počtu trestných činů podle odborníků souvisí i s nezaměstnaností a špatnou ekonomickou situací.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme