Z jihlavského Horáckého divadla odcházejí tři herci, nová umělecká šéfka už s nimi nepočítá

Horácké divadlo v Jihlavě musí hledat nové herce. Z plakátů jediného profesionálního souboru v kraji mizí tři jména zároveň, což ještě divadlo nezažilo. Stalo se tak jen pár týdnů poté, co do funkce nastoupila nová umělecká šéfka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horácké divadlo Jihlava | Foto: Olga Štrejbarová

„Táňa Schottnerová odchází do důchodu, bude s námi fungovat jako host,“ říká umělecká šéfka Kateřina Dušková, která je ve své funkci něco málo přes měsíc.

Končí i dva mladí herci, Kryštof Čeřovský a Josef Stara. „Tak odcházejí. Jsou tu dlouho a jejich čas se naplnil a tak jsme se po vzájemné dohodě rozhodli, že to tak bude. Rozloučili jsme se vzájemně,“ tvrdí umělecká šéfka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propouštění herců z Horáckého divadla v Jihlavě natáčela Olga Štrejbarová

Zatímco odcházející Táňa Schottnerová je v angažmá už od roku 1974, Kryštof Čeřovský pouze šest sezon. Celou tu dobu čekal na svou velkou roli.

„Kdyby se mnou byli nespokojení, tak by mě asi poslali pryč. Já jsem tady neměl sám se sebou problém. Myslím, že jsem se docela dost věcí naučil, bylo to moje druhé angažmá po škole. Je pravda, že jsem měl chuť a snahu dostat něco většího, to se nepoštěstilo,“ vysvětluje Čeřovský.

Druhý konkurz za rok

„Nová paní umělecká šéfka Káča Dušková si všechny jednotlivě pozvala a popovídala si s nimi. Vyšlo z toho, že ne se všemi chce dál spolupracovat,“ uvádí ředitel Josef Fila. Horácké divadlo za ně teď potřebuje náhradu, dnešní konkurz je v posledním roce už druhý, což je podle něj nezvyklé.

„Já nepamatuju – a to jsem tady hodně dlouho – že by se dělaly konkurzy. Teď se to doplňovalo většinou tak, že ředitel, režisér nebo umělecký šéf někam vyjeli, někoho jsme si vytipovali na škole a toho jsme pozvali,“ popisuje Fila.

Deník ničemy - režisér Ivan Rajmont a herci Stanislav Gerstner a Milan Šindelář | Foto: Leoš Skokan

Konkurz teď pravděpodobně čeká i herce Josefa Staru a Kryštofa Čeřovského, ale jinde než v Horáckém divadle. I když, jak se ze slov Kryštofa zdá, ani to není jisté.

„Nevím, jsem takový rozpačitý. Ani nevím, jestli chci pokračovat s divadlem. Herců je spousta, divadel málo. Pokud člověk nemá známé a nemá lidi na co pozvat, tak to je těžké. Možná bych se rád vrátil do Prahy. Třeba budu dělat divadlo jenom jako koníčka,“ říká herec Kryštof Čeřovský.

Nástup za něj a další dva kolegy bude vedení divadla hledat dnes dopoledne. Přihlášených herců je zhruba 90. Preferovaní jsou vystudovaní s praxí, geniální talent z ulice je prý ale také vítaný.

Olga Štrejbarová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme